Dziedziniec grodu

STOBIERNA - Osada Słowiańska

 
3.5 (1)
152 0
foetus Dodano: 25-08-2020
STOBIERNA - Osada Słowiańska

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Osada Słowiańska
Wczesnośredniowieczny gród w Stobiernej koło Dębicy powstał w 2012 roku. Jest odwzorowaniem słowiańskiej osady z doliny Wisłoki, choć nie stoi w oryginalnym miejscu po takim obiekcie. Celem osady jest promowanie kultury słowiańskiej i przybliżenie życia codziennego dawnych Słowian. Gród składa się z kilku chat pokrytych strzechą i otoczony jest palisadą. W sezonie letnim organizowane są tu pokazy walk wojów, turniej łuczniczy i różne imprezy historyczne. Osada Słowiańska jest otwarta codziennie poza poniedziałkami, w sezonie w godzinach 10.00 - 17.00. Wstęp płatny, parking darmowy. Dojazd prowadzi dwiema drogami, pierwsza od wsi Zawada jest okrężna i dłuższa, łatwiej dojeżdżać drugą krótszą drogą - za Parkiem Owadów.

GALERIA

Zdjęcia

Makieta w głównej chacie
Jedna z chat
Dziedziniec grodu
Wieża
Widok z palisady

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Osada Słowiańska - Stobierna, gsm 606-164-456

Współrzędne geograficzne*:
Stobierna / Podkarpackie - Osada Słowiańska

format D: N 50.0280619°,   E 21.4968538°
format DM: N 50° 1.683714',   E 21° 29.811228'
format DMS: N 50° 01' 41.02'',   E 21° 29' 48.67''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Stobierna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Stobierna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
3.5  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
3.5
Miejsce na odtworzenie wczesnośredniowiecznej osady słowiańskiej wybrano znakomicie. Cypel na wzniesieniu o stromych zboczach i naturalnych walorach obronnych aż prosi się o jakąś warownię i aż trudno uwierzyć, że nasi przodkowie nie wykorzystali go wcześniej.
Gród wygląda całkiem realistycznie i wydawało się, że w środku będzie ciekawie, jednak rozczarowaliśmy się. Przy wejściu byliśmy świadkami niecodziennej sceny gdy rodzice z niepełnosprawnym dzieckiem musieli wyciągać je z wózka i przepychać się przez bramę, bo wejście prowadzi przez uchylne drzwiczki położone sporo nad ziemią, więc nie ma jak wjechać żadnym wózkiem, a już na pewno nie inwalidzkim. Większe drzwi oczywiście były, ale szacowni mieszkańcy grodu nie raczyli ich otworzyć, tylko się przyglądali. Może akurat odtwarzali wczesnośredniowieczne znęcanie się nad chromym przybyszem?
W grodzie zaproszono nad do dużej chaty z makietą grodu gdzie przewodnik trochę opowiedział o dawnym życiu. Potem pooglądaliśmy całą konstrukcję, czyli pozamykane chaty i ganek strażniczy przy palisadzie. Tylko wieża będąca punktem widokowym jest jakąś atrakcją, widoczki na okolice są bowiem bardzo ładne. Do tego pani z łukiem, przy której można było postrzelać do tarczy (5 strzał wliczonych jest w cenę biletu). I to tyle.
Może trzeba tu przyjechać w ścisłym sezonie, albo w dzień jakiejś imprezy, bo w tę majową niedzielę nie miało to sensu. Nic się nie działo. A wystarczyłoby wypuścić jakieś zwierzaki, które przecież hodowano w grodach (chociażby kozy) i dzieci miałyby radochę, a tak były totalnie wynudzone.
Ponoć jest to atrakcja stworzona przez pasjonatów, co należy docenić, ale razi brak pomysłów na zaciekawienie zwiedzających.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
maj 2018
STOBIERNA - Osada Słowiańska
Makieta w głównej chacie
Jedna z chat
Dziedziniec grodu
Wieża
Widok z palisady