ikonka SANOK - Zamek

Informacje o atrakcji turystycznej

SANOK - Zamek
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek

Zamek powstał w XIV wieku nad brzegiem Sanu, którego koryto obecnie znajduje się nieco dalej.  Tutaj odbyło się wesele króla Władysława Jagiełły z trzecią żoną Elżbietę Granowską oraz przebywał późniejszy car Dymitr Samozwaniec, który poślubił Marynę Mniszchównę córkę sanockiego starosty.  Przez wieki budowla była przekształcana i rzadko remontowana, dlatego po II wojnie św. ostał się tylko jeden budynek. Było to skrzydło  wschodnie powstałe  w XVI za sprawa starosty sanockiego i marszałka dworu królewskiego Mikołaja Wolskiego. W XVII wieku warownia obroniła się przed najazdem tatarskim, który spustoszył miasto, choć była już w złym stanie i częściowo obsuwała się do Sanu. W XVIII w. popadła w ruinę by w następnym stuleciach zostać rozebrana przez zaborcę austriackiego.  W 1934 r. zamek stał się siedzibą Muzeum Ziemi Sanockiej, w 1968 r. przemianowane na Muzeum Historyczne. W 2011 r. zakończono odbudowę skrzydła  południowego zamku, które przeznaczono na nową galerię Zdzisława Beksińskiego. Później na fundamentach gotyckiej wieży wybudowano taras widokowy na San oraz urządzono ogrody na dziedzińcu.  Poza pracami Beksińskiego, placówka prezentuje  bogatą kolekcję sztuki cerkiewnej, sztukę Kościoła Katolickiego,  kolekcję ceramiki pokuckiej, malarstwo portretowe z XVII-XIX w, zbiory archeologiczne i  sztukę współczesną. Od maja 2017 r. dostępny jest pokaz 3D -  wirtualna podróż po świecie Beksińskiego w okularach Oculus Rift oraz HTC Vive (dodatkowa opłata do biletu).
Muzeum jest czynne przez cały rok, w sezonie (IV-X) od 9 do 17, w pon. od 8 do 12, poza sezonem krócej. Placówka przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Sanok - Zamek
format D: N 49.562308°,   E 22.209086°
format DM: N 49° 33.73848',   E 22° 12.54516'
format DMS: N 49° 33' 44.31'',   E 22° 12' 32.71''
pytajnik
Adres:
Muzeum Historyczne w Sanoku - ul. Zamkowa 2, Sanok, tel. 13 46 306 09

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sanok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sanok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  23 marca 2018

Sanocki zamek nie jest typową warownią z murami obronnymi, fosą i wieżami (dopiero niedawno odtworzono część murów obwodowych). Najokazalej wygląda z ulicy biegnącej wzdłuż Sanu poniżej wzgórza zamkowego - stamtąd widać, że jest to budowla obronna stojąca nad stromą skarpą. Jego mocną stroną jest muzeum. Prezentowane zbiory zawsze były bogate, ale po rozbudowie jest ich jeszcze więcej i są w ciekawszym otoczeniu i aranżacji.
Zmiany jakie zaszły na zewnątrz nie całkiem jednak zasługują na pochwałę. Fajnie, że powstały ogrody, a na resztkach wieży taras widokowy, choć obawiam się że jest za niski. Wiosną mieliśmy dobrą widoczność, ale w sezonie San będzie chyba zasłonięty przez drzewa. Bryła budowli co prawda zwiększyła się przez rekonstrukcję bocznego skrzydła, ale szkoda, że oszpecono ją oknami, które nie można określić inaczej jak "koszmarne" i ogólnie zbyt odróżnia się ono od zabytkowej części.
To nie najlepsze wrażenie z zewnrtrz obiektu zostało poprawione po wejściu do środka. Na dole mamy wystawę uzbrojenia, da się nawet wejść do bunkra niemieckiego z czasów II wojny św. który został włączony do zamku! Dalej klimatyczne piwnice z archeologią i malarstwem. Wyżej, w renesansowej części zamku, urządzona jest tak jak dawniej wspaniała wystawa ikon i sztuki sakralnej. Oryginalne wyposażenie bieszczadzkich cerkiewek znalazło swoje miejsce właśnie tutaj, więc jest co podziwiać, są eksponaty nawet z XV wieku.
Druga sztandarowa wystawa sanockiego muzeum to twórczość Zdzisława Beksińskiego. Ekspozycja jest bardzo szeroka, obejmuje malarstwo, rysunki, grafikę, fotografie, rzeźby. Wyjątkowość tego artysty sprawia, że jego prace potrafią wciągnąć na długi czas, oczywiście pod warunkiem, że nie mamy znudzonej dzieciarni ciągnącej do wyjścia, ale naszego syna ta wystawa akurat bardzo zaciekawiła (mimo że wiele dzieł może budzić przerażenie) po nużącej dla niego sztuce sakralnej. Na końcu trasy zwiedzania usadowiono sklepik m.in. z wieloma pamiątkami związanymi z Beksińskim.
Pomiędzy najważniejszymi wystawami znajdują się mniejsze ekspozycje ceramiki czy niesamowite rzeźby wykonane ze śrub i różnego rodzaju żelastwa. To przykład sztuki współczesnej, który powinien przypaść do gustu każdemu, także maluchom.
Muzeum jest ogólnie placówką tradycyjną, mało nowoczesną, choć posiada parę terminali komputerowych i podobno pokaz multimedialny prac Beksińskiego, ale my go jakimś cudem przeoczyliśmy. Eksponaty są przejrzyście podpisane, poza wystawą broni, która nie była opisana w ogóle. Zwiedza się przyjemnie i wszystko można fotografować.


Galeria
Wiek dziecka(i)
9 lat
Data pobytu
maj 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad