ikonka ZAGÓRZ - Ruiny klasztoru

Informacje o atrakcji turystycznej

ZAGÓRZ - Ruiny klasztoru
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny klasztoru

Klasztor Karmelitów bosych wraz z kościołem pw. Zwiastowania NMP. w Zagórzu wzniesiono w 1. poł. XVIII w. na wzgórzu Mariemont (345 m npm) z inicjatywy wojewody wołyńskiego Jana Adama Stadnickiego jako wotum dziękczynne za ocalenie pobliskiego Leska przed potopem szwedzkim. Budowla posiada cechy architektury późnobarokowej i obronny charakter (mury ze strzelnicami, 2 baszty). W 1772 r. w wyniku ostrzału Moskali zniszczył ją wielki pożar (w klasztorze schronili się konfederaci barscy). Obiekt został odbudowany i poszerzony o dom poprawczy dla księży, którzy zbłądzili. W 1822 r. wybuchł kolejny pożar, doszczętnie niszcząc zabudowę.Jego efekt oglądamy do dzisiaj. Przyczyny katastrofy nie są pewne, mówiono ze ogień zaprószyli kłócący się zakonnicy lub o celowym podpalenie przez Austriaków Po II wojnie św. próbowano odbudować klasztor, ale mimo dużej ofiarności karmelitów i mieszkańców Zagórza, w 1962 r komunistyczne władze nakazały przerwać prace. Po 2000 r. gdy zabytek przejęła gmina Zagórz i rozpoczęto prace zabezpieczające, odbudowano też baszty. Dzięki miejscowemu proboszczowi droga do klasztoru zyskała rzeźbione w drewnie stacje męki Pańskiej. W 2014 r., kosztem 1,4 mln zł oddano do użytku taras widokowy (wys. 22 m) na południowo-wschodniej wieży oraz odtworzono ogród z drzewami owocowymi, krzewami, ziołami i rosarium. Wstęp darmowy.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Zagórz - Ruiny klasztoru
format D: N 49.500666°,   E 22.27281°
format DM: N 49° 30.03996',   E 22° 16.3686'
format DMS: N 49° 30' 02.40'',   E 22° 16' 22.12''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zagórz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zagórz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 kwietnia 2017

Kamienne ruiny przypominają trochę zamek, również położenie na górce otoczonej wijącą się dokoła rzeką Osławą wskazuje że mamy do czynienia z budowlą o cechach obronnych. Kościół, choć bez sklepień, zachował się całkiem nieźle. Mury są wysokie, ale mimo remontów wciąż wiszą ostrzeżenia że wstęp jest wzbroniony. Nie ma jednak żadnych ogrodzeń, więc na własną odpowiedzialność można zobaczyć wnętrze z resztkami malowideł ściennych, łuków czy wejść do piwnic.
Odremontowana wieża pozwala spojrzeć na okolicę ze sporej wysokości i prawie z każdej strony widzimy Osławę, a z charakterystycznych budowli cerkiew w Wielopolu. Gdzieś za nim trzeba wypatrywać skoczni narciarskich, ale o tym dowiedziałem się później.
Taras w wieży jest zrobiony porządnie - posiada zdjęcia z opisem, przedstawiające widok z danej strony, co pozwala zidentyfikować góry w oddali, ale grube mury na szczycie ograniczają nieco widoczność.
Na dole utworzono jeszcze ładny ogródek z alejkami, więc ogólnie miejsce zmieniło się w ostatnich latach znacznie. Wciąż są to jednak malownicze ruiny w pięknym krajobrazie. Nic dziwnego, że podczas naszych odwiedzin na obszernym terenie klasztornym rozłożeni byli artyści ze sztalugami i szkicownikami.
Takiej atrakcji w Bieszczadach nie można pominąć.

Punktem orientacyjnym początku trasy do klasztoru jest murowana cerkiew w Zagórzu. Przy niej znajduje się darmowy parking. Spacer na górę uprzyjemnia oglądanie ciekawej, drewnianej drogi krzyżowej.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad