RÓWNIA - Drewniana cerkiew

 
6.0 (1)
1835 0
sławoj Zaktualizowano: 19-11-2019
RÓWNIA - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Równi pochodzi z początku XVIII w.Jest to drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej w typie bojkowskim, podzielona na 3 części zwieńczone kopułami z z krzyżem. Po 1951 r. budowla przestała pełnić swoje funkcje i była wykorzystywana jako magazyn. W końcu lat 60-tych zaczęto w niej nielegalnie odprawiać nabożeństwa rzymsko-katolickie. Oficjalnie na kościół katolicki pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych została zamieniona w 1972 r., a 3 lata później przeprowadzono gruntowny remont. Całe zachowane oryginalne wyposażenie zostało przeniesione do muzeum zamkowego w Łańcucie. Obecnie jedyny zabytek stanowi duży barokowy krucyfiks ofiarowany przez bp Tokarczuka. Przy cerkwi znajdują się pozostałości starego cmentarza oraz zrekonstruowana dzwonnica. Świątynia jest otwarta podczas niedzielnych nabożeństw o g. 10:15.


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Równia / Podkarpackie - Drewniana cerkiew

format D: N 49.4064198°,   E 22.5914947°
format DM: N 49° 24.385188',   E 22° 35.489682'
format DMS: N 49° 24' 23.11'',   E 22° 35' 29.38''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Równia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Równia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
6.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
6.0
Niewątpliwie jedna z najładniejszych cerkwi bieszczadzkich. Klasyka jeśli chodzi o takie budowla, którą po prostu trzeba zobaczyć.  Ciemne drewno i ciekawa architektura z kopułami to jej cecha charakterystyczna. Raz udało mi się  trafić, gdy była  otwarta na czas sprzątania, ale de facto nie ma co oglądać, bo wnętrza są bardzo ubogie.
Położenie na tle malowniczaej pagórkowatej okolicy to kolejny atut, szczególnie jesienią. 

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
jesień 2016