ikonka RÓWNIA - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

RÓWNIA - Drewniana cerkiew
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew

Greckokatolicka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Równi pochodzi z początku XVIII w.Jest to drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej w typie bojkowskim, podzielona na 3 części  zwieńczone kopułami z z krzyżem. Po 1951 r. budowla przestała pełnić swoje funkcje i była wykorzystywana jako magazyn. W końcu lat 60-tych zaczęto w niej nielegalnie odprawiać nabożeństwa rzymsko-katolickie. Oficjalnie na kościół katolicki pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych została zamieniona  w 1972 r., a 3 lata później przeprowadzono gruntowny remont. Całe zachowane oryginalne wyposażenie zostało przeniesione do muzeum zamkowego w Łańcucie. Obecnie jedyny zabytek stanowi duży barokowy krucyfiks ofiarowany przez bp Tokarczuka. Przy cerkwi znajdują się pozostałości starego cmentarza  oraz zrekonstruowana  dzwonnica. Świątynia jest otwarta podczas niedzielnych nabożeństw o g. 10:15.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Równia - Drewniana cerkiew
format D: N 49.40642°,   E 22.591495°
format DM: N 49° 24.3852',   E 22° 35.4897'
format DMS: N 49° 24' 23.11'',   E 22° 35' 29.38''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Równia w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Równia wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  15 lutego 2017

Niewątpliwie jedna z najładniejszych cerkwi bieszczadzkich. Klasyka jeśli chodzi o takie budowla, którą po prostu trzeba zobaczyć. Ciemne drewno i ciekawa architektura z kopułami to jej cecha charakterystyczna. Raz udało mi się trafić, gdy była otwarta na czas sprzątania, ale de facto nie ma co oglądać, bo wnętrza są bardzo ubogie.
Położenie na tle malowniczaej pagórkowatej okolicy to kolejny atut, szczególnie jesienią.


Galeria
Wiek dziecka(i)
10 lat
Data pobytu
jesień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad