UHERCE MINERALNE - Wodospad na Olszance

 
4.5 (1)
5768 1
foetus Dodano: 23-06-2016
UHERCE MINERALNE - Wodospad na Olszance

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad na Olszance
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Wodospad na rzece Olszanka w Uhercach Mineralnych jest najszerszą kaskadą w Bieszczadach. Szerokość uskoku wynosi ok. 38 m, a wysokość dochodzi do ponad 2,5 m (wymiary zależą od stanu wody). Do 1980 r. był większy, ale został zniszczony przez ówczesną powódź. Zbudowany jest z dolnych warstw piaskowca krośnieńskiego. U podnóża wodospadu powstał kocioł eworsyjny o głębokości 2 metrów. Miejsce to zostało uznane za pomnik przyrody nieożywionej w 2002 r., funkcjonuje również jako dzika plaża. Nie jest oznaczone w terenie, należy kierować się najpierw na kościół, potem żółty budynek spichlerza z restauracją, następnie skręcić w lewo ku łące (główna drogą biegnie w prawo do zakładu karnego). Po przejechaniu 1 km pojawi się zejście do rzeki w lewo - tu trzeba zostawić auto.

GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Uherce Mineralne / Podkarpackie - Wodospad na Olszance

format D: N 49.4690866°,   E 22.4115554°
format DM: N 49° 28.145196',   E 22° 24.693324'
format DMS: N 49° 28' 08.71'',   E 22° 24' 41.60''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Uherce Mineralne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Uherce Mineralne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.5  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.5
Wodospady to zawsze  interesujące miejsca. Ten jest malutki, ale całkiem urokliwy, a w sezonie można sobie przy nim urządzić piknik. Jest na to odpowiednie miejsce, bo  oba brzegi mają trochę  płaskiej przestrzeni  wyłożonej kamyczkami. Woda jest płytka z przyjemnym piaskiem, choć podobno pod samym wodospadem bardzo głęboka. 
Aby dostać się  na drugi brzeg i popatrzeć z bliska na kaskady musieliśmy zdjąć buty i wejść do lodowatej wody, co w październiku było średnio przyjemne, ale było warto. Dzieciak miał trochę gimnastyki przy chodzeniu po wystających z wody głazach, a potem  zajęcie z kamykami i patykami. W sumie fajne i mało znane miejsce z trudnym dojazdem.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
październik 2015