ikonka BÓBRKA - Skansen naftowy

Informacje o atrakcji turystycznej

BÓBRKA - Skansen naftowy
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen naftowy
Miejsce na medal 2014
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Skansen w Bóbrce pod Krosnem powstał na terenie jednej z pierwszych na świecie kopalni ropy naftowej, założonej m.in. przez Ignacego Łukasiewicza, wynalazcę lampy naftowej i działacza niepodległościowego, urodzonego w 1822 r. w sąsiedniej wsi Chorkówka. Kopalnia rozpoczęła działalność w 1854 roku. Ropę (zwaną wtedy olejem skalnym) wydobywano z kwadratowych studni - kopanek. Początkowo do pracy używano bardzo prymitywnych narzędzi ręcznych, z czasem rozwijano technikę i konstruowano specjalistyczne maszyny, tak iż z 2 ton dziennie produkcja w ciągu 14 lat wzrosła do 350 ton. W 1868 r. w Bóbrce było już czynne 84 kopanki. W końcu XIX wieku kopalnia przeszła jednak w ręce kapitału kanadyjsko - francuskiego. Po wojnie ją znacjonalizowano. Pomysł utworzenia w Bóbrce Muzeum Przemysłu Naftowego zrodził się już w latach międzywojennych. Wrócono do niego w roku 1961, a ostatecznie placówkę pod nazwą Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza otwarto dla zwiedzających w 1972 roku. Ma ona charakter skansenu rozłożonego na obszarze 20 ha z oryginalnymi szybami oraz licznymi urządzeniami i pojazdami używanymi przez górników. Jest przy tym wciąż wydobywającą ropę kopalnią. W 1984 r. udostępniono Muzeum Biograficzne Ignacego Łukasiewicza, wzbogacone o najnowsze techniki multimedialne w 2014 roku. W 1999 roku otwarto pawilon wystawowy z ekspozycją na 2 kondygnacjach. Muzeum jest czynne codziennie, poza poniedziałkami od 9:00 do 17:00 (1 maj - 30 wrzesień), po sezonie do godz. 15:00 lub 16:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bóbrka - Skansen naftowy
format D: N 49.616376°,   E 21.710842°
format DM: N 49° 36.98256',   E 21° 42.65052'
format DMS: N 49° 36' 58.95'',   E 21° 42' 39.03''
pytajnik
Adres:
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza - Bóbrka, 38-458 Chorkówka, tel. (13) 4333478, 4333582

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bóbrka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bóbrka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 3 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 3)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
  Autor  Autor: Sabina     Data dodania  30 kwietnia 2018

Świetne miejsce z parkingiem przy bramie, super zapleczem i mnóstwem atrakcji dla dzieci małych i dużych:) Wszystko zlokalizowane w lesie więc nawet w największe upały nie ma problemu ze znalezieniem cienia. Wszystkiego można dotknąć, spróbować samemu. Polecam:)


Galeria
Wiek dziecka(i)
3 i 4
Data pobytu
kwiecień 2018
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
anowacki  Autor  Autor: anowacki     Data dodania  18 lutego 2015

Połączenie tradycji i nowoczesności, stare maszyny i prezentacje multimedialne. Kapitalne muzeum dla dzieci i młodzieży, choć brakuje opisów działania poszczególnych urządzeń. Obsługa niewidoczna, więc nie można zapytać. Czynny szyb z bulgocąca ropą robi wrażenie!


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
10 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania   8 lipca 2014

Przejeżdżając przez małą miejscowość Bóbrka widzieliśmy znak na Muzeum Przemysłu Naftowego. Nigdy w życiu dobrowolnie bym tam nie poszła – ani nazwa nie zachęca, ani jakaś widoczna z drogi machina. Okazało się jednak, że jestem w wieeelkim błędzie.
Muzeum jest naprawdę ciekawe szczególnie dla małych i dużych chłopaków, ale nawet ja - niezainteresowana bogactwami naturalnymi, a tym bardziej maszynami do ich wydobywania - byłam zachwycona!
Przy pochwałach muszę jednak uwzględnić trochę minusów. Wydaje się jakby muzeum tkwiło jeszcze w dawnych czasach, co jest widoczne np. w zakresie czasu pracy - poza sezonem od 7 do 15! My przyjechaliśmy w sobotnie południe, pod koniec marca i ledwo wyrobiliśmy się z czasem. Nieśpieszne obejście wszystkiego plus dłuższe postoje młodego w szczególnie ciekawych miejscach zajęły 3 godziny, a moglibyśmy jeszcze trochę posiedzieć, gdyby nie widok obsługi czekającej już przy bramie.
No ale przejdźmy do spraw zasadniczych. Cena biletu jest uważam bardzo atrakcyjna – zapłaciliśmy 10 od dorosłego, a dziecko gratis. Po wejściu do pierwszej sali muzeum nasz młody wydał radosny okrzyk "Zabawki!" i poleciał z łapami do ekspozycji. Okazało się, że jego reakcja była w zasadzie słuszna – stoi tam kilka modeli jakichś maszyn do wydobywania ropy, można dotykać, kręcić zębatkami, korbkami, super! Niestety dało się zauważyć kilka nienaprawionych usterek w stylu np. poluzowanego paska. Wydaje się to banalne, pewnie w godzinę można by je naprawić, ale widać nikomu się nie chce. W ten sposób modele są niesprawne, a dzieciaki zawiedzione!
W drugiej sali największą atrakcją jest wielkie na całą ścianę "centrum dowodzenia" – nie mam pojęcia do czego to służyło, ale jest tam pełno jakiś lampek, wskaźników itp. A najfajniejszy jest brzęczyk (po prawej stronie). I tu kolejny minus, wiele rzeczy jest nieopisane, są one wprawdzie interesujące same w sobie, ale jednak brakuje informacji co to właściwie jest.
Dalej schodami w dół idzie się do zaciemnionej części z ekspozycją poświęconą gazowi ziemnemu. Świetnym pomysłem były narysowane na podłodze rury, po której zwiedzający powinni chodzić. W odpowiednich punktach włączają się filmiki na ekranach, całkiem ciekawe, oglądając je można wygodnie wyłożyć się na pufach. Ekspozycja też jest fajna, jakieś sprzęty do wydobywania, ruchome wiertło itp.
Z tej sali wychodzimy na zewnątrz, gdzie można dłuuugo oglądać zabytki przemysłu naftowego, w tym machiny do wydobywania ropy, szczególnie ciekawe dla płci brzydkiej. Nie można ominąć starego CPN-u z ciężarówką oraz domu Łukasiewicza z niesamowitą prezentacją multimedialną. Dzięki niej przenosimy się w czasie do starej apteki i do pracowni Łukasiewicza - bardzo pomysłowo wykonane. W budynku tym są jeszcze pamiątki po wynalazcy lampy naftowej, w tym kolekcja takich właśnie lamp. Niestety tuż po zakończeniu projekcji multimedialnej wysiadł na kilkadziesiąt minut prąd, więc ekspozycję musieliśmy oglądać po ciemku.
Z ciekawszych rzeczy w skansenie można jeszcze zobaczyć oryginalny szyb ze stojącą w nim wciąż ropą (uwaga, można się pobrudzić! widać że czarne złoto jest wciąż wydobywane) i jak wspomniałam wiele różnych machin, urządzeń, konstrukcji, nawet pojazdów. Dla bezpieczeństwa większość ruchomych elementów została zaspawana. Pewną niedogodnością jest słabe oznakowanie trasy, brakuje planu obiektu, a przecież można go wydrukować choćby na bilecie.
Ogólnie jednak zachwyt, bo nie spodziewałam się, że zwiedzanie sprawi nam i młodemu tyle radości. Turystów tam jednak jakoś nie widać - spotkaliśmy w sumie może z 6 osób.
Niedociągnięcia są, ale wszystko do naprawienia. Szczerze polecam!


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Przystępna cena
Cisza, spokój, czysto
Rewelacyjne zasoby
Nowoczesne prezentacje
- Wady
Godziny otwarcia
Nienaprawione usterki
Brak opisów, planów
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
marzec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
50
Zgłoś naruszenie zasad