ikonka ODRZYKOŃ - Ruiny zamku

Informacje o atrakcji turystycznej

ODRZYKOŃ - Ruiny zamku
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku

Dzieje zamku Kamieniec we wsi Odrzykoń pod Krosnem sięgają XIV wieku. Początkowo był on własnością królewską, a od 1396 r. rycerską. Za bohaterstwo w walce otrzymał go Klemens z Moskorzewa. Jego ród przyjął nazwisko Kamienieccy i stopniowo rozbudowywał zamek do czteroczłonowej rezydencji obronnej (zamek górny, zamek średni i dwa zamki dolne). W XVI wieku mieszkał tu pierwszy hetman wielki koronny Mikołaj Kamieniecki, a w 1528 r. jego syn udzielił w Kamieńcu schronienia wygnanemu z Węgier królowi Janowi Zapolyi. W XVII wieku warownia była podzielona po połowie między 2 rody: Skotnickich i Firlejów. Liczne konflikty między nimi stały się kanwą komedii Aleksandra Fredry "Zemsta". Poeta miał dostęp do XVII-wiecznych akt procesowych, ponieważ jego małżonka wniosła mu w posagu połowę zrujnowanego już zamku. Dewastacja ruin postępowała w XX wieku, aż pod jego koniec zabytek wydzierżawił miłośnik zabytków z Krosna i dokonał częściowego zabezpieczenia oraz rekonstrukcji murów. Warownia udostępniona jest dla turystów tylko w części - zachodnia strona wymaga wciąż prac konserwatorskich. Obiekt jest otwarty codziennie od 15.04 do 5.11 w godzinach 10 - 19.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Odrzykoń - Ruiny zamku
format D: N 49.742515°,   E 21.786544°
format DM: N 49° 44.5509',   E 21° 47.19264'
format DMS: N 49° 44' 33.05'',   E 21° 47' 11.56''
pytajnik
Adres:
Zamek Kamieniec i Kawiarnia Zamkowa - ul. Podzamcze, Korczyna, tel. 788-837-412, 888-959-661

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Odrzykoń w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Odrzykoń wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
skala  Autor  Autor: skala     Data dodania  10 marca 2015

Bywałem w Odrzykoniu u rodziny. Zamek nie powala na kolana, ale milo go wspominam. Polecam szlaki rowerowe w okolicy, raczej dla zaawansowanych cyklistów. Widok na mury w nocy niezapomniany...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Data pobytu
2004, 2006, 2008
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 czerwca 2013

Zamek kojarzony z "Zemstą" Fredry leży pod samym Krosnem, ale oznaczenie dojazdu jest fatalne. Teraz znaliśmy już drogę, ale pamiętam jak błądziliśmy przy pierwszej próbie dotarcia tam. W centrum wsi nie ma żadnych znaków, a znajduje się ono kawał drogi od zamku, położonego na dość wysokiej górze.
Obecnie są to ruiny, które wspaniale prezentują się z zewnątrz zarówno w dzień jak i w nocy, gdyż posiadają oświetlenie. Sterczące żółte, kamienne mury z otworami okiennymi jakby oplatają szczyt zielonego wzgórza.
Niestety, w środku nie ma wiele do oglądania, prawie połowa zabytku nie jest udostępniona. Do zamku trzeba się kawałek wspiąć. Na początku oczekuje na nas stoisko z pamiątkami i biletami. Można tu też zrobić sobie zdjęcia w historycznych strojach. Obok jest postawiona niedawno na murach zabudowań zamku dolnego kawiarnia. Nie korzystaliśmy z jej usług, bo wcześniej posililiśmy się w restauracyjce pod zamkiem. Jest tam fajne oczko wodne z rybkami oraz kilkupoziomowe naturalne tarasy, na których można usiąść przy stoliku. Jedzenie było całkiem smaczne.
Na zamku dolnym znajduje się jeszcze ciekawa skała nazwana Strażnicą, pod którą prowadzą wykute w skale strome schodki. Przypuszczam, że tak jak nasz syn, każdy dzieciak będzie się chciał po nich wspiąć. Drugi człon warowni to zamek średni. Jest tu trochę zrujnowanej zabudowy i małe, piętrowe muzeum. Można wejść po schodach, aby zobaczyć fragmenty niedostępnego zamku górnego. Dołem natomiast wchodzi się na taras widokowy, nad którym stoi na skale pomnik Kościuszki. Widok rozległy, ale nie szczególnie ciekawy. To właściwie tyle zwiedzania. Można jeszcze obejść zamek, prawą stroną po wale. Mamy stamtąd interesujące spojrzenie na mury zamku górnego usadowione na potężnej skale, niestety gałęzie drzew coraz bardziej zasłaniają widok.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
piękny widok ruin z dołu
zabytek powiązany ze słynną komedią Fredry
dobre zaplecze gastronomiczne - do wyboru kawiarnia lub restauracja pod zamkiem
możliwość przejścia z zamku ciekawym szlakiem do rezerwatu Prządki

- Wady
zwiedzanie jest krótkie, bo część zamku jest zamknięta
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
sierpień 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad