Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja we wsi Dobra Szlachecka powstała w 1879 roku, choć są przesłanki sugerujące, że jest znacznie starsza, a tym roku została tylko przebudowana. Świątynia osadzona na kamiennej podmurówce posiada konstrukcję zrębową z 3 wieżami zwieńczonymi cebulastymi kopułami. Obecnie jest kościołem katolickim pw. Podwyższenia św. Krzyża. W środku zachował się ikonostas oraz polichromie ścienne z przełomu XIX i XX wieku. Przy cerkwi stoi starsza wieża bramna (XVII w.) o charakterze obronnym, dziś dzwonnica, a niegdyś również mała cerkiewka. Położenie obok siebie dwóch cerkwi związane było z zasadami przejętymi od prawosławia - przed jednym ikonostasem można było odprawić tylko jedną mszę dziennie. Dlatego gdy wierni potrzebowali drugiej mszy musieli utworzyć miejsce na kolejny ikonostas. Zwykle był to chór czy wieża cerkiewna. Przypadek Dobrej Szlacheckiej gdzie uczyniono to w wieży bramnej czyli poza świątynią jest jedyny w Polsce. Jeszcze w I poł. XX wieku w wieży stał oryginalny ikonostas z XVII stulecia, obecnie są tam dwa dzwony - z 1627 i 1924 roku. Cerkiew otwierana jest tylko podczas niedzielnego nabożeństwa, ale można też liczyć na otrzymanie kluczy w pobliskim sklepiku lub domu przy sklepie.
DOBRA SZLACHECKA - Cerkiew drewniana
Informacje o atrakcji turystycznej
format D: N 49.645213°, E 22.300187°
format DM: N 49° 38.71278', E 22° 18.01122'
format DMS: N 49° 38' 42.77'', E 22° 18' 00.67''

Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu.
Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.
Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję



Cerkiewka całkiem ładna z ciekawą historią. Położona na obronnym wzgórzu ze starodrzewiem dookoła i stawem w dole. Właściwie mamy do czynienia z dwiema cerkwiami w unikalnym zestawieniu. Druga umiejscowiona była w wieży bramnej, która wygląda dość niezwykle. Parter z bramą wejściową zbudowany jest z kamienia i pobielony, połączony z otaczającym świątynie murem. Dwie wyższe kondygnacje są drewniane z gankiem. Środek wieży jest mało interesujący, bo brak już wystroju cerkiewnego, znajdują się tu tylko dzwony.
Główna cerkiew z jasnego drewna posiada 3 charakterystyczne ośmioboczne wieże z kopułami. Bezwzględnie trzeba zobaczyć przepiękne, kolorowe wnętrze świątyni ze wspaniałymi malowidłami. Trzeba w tym celu przybyć w niedzielę przed 9:45.
Cerkiew leży w centrum Dobrej Szlacheckiej, przy głównej drodze. "Głównej" w dużym cudzysłowiu, bo wieś leży z dala od cywilizacji, ale dojazd dobry, po wąskim asfalcie.