ikonka DOBRA SZLACHECKA - Cerkiew drewniana

Informacje o atrakcji turystycznej

DOBRA SZLACHECKA - Cerkiew drewniana
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Cerkiew drewniana

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja we wsi Dobra Szlachecka powstała w 1879 roku, choć są przesłanki sugerujące, że jest znacznie starsza,  a tym roku została tylko przebudowana. Świątynia osadzona  na kamiennej podmurówce posiada konstrukcję zrębową z 3 wieżami zwieńczonymi cebulastymi kopułami. Obecnie jest kościołem katolickim pw. Podwyższenia św. Krzyża. W środku zachował się ikonostas oraz polichromie ścienne z przełomu XIX i XX wieku. Przy cerkwi stoi starsza wieża bramna (XVII w.) o charakterze obronnym, dziś dzwonnica, a niegdyś również mała cerkiewka. Położenie obok siebie dwóch cerkwi związane było  z zasadami przejętymi od prawosławia - przed jednym ikonostasem można było odprawić tylko jedną mszę dziennie. Dlatego gdy wierni potrzebowali drugiej mszy musieli utworzyć miejsce na kolejny ikonostas. Zwykle był to chór czy wieża cerkiewna. Przypadek Dobrej Szlacheckiej gdzie uczyniono to w wieży bramnej czyli poza świątynią jest jedyny w Polsce. Jeszcze w I poł. XX wieku w wieży stał oryginalny ikonostas z XVII stulecia, obecnie są tam dwa dzwony - z 1627 i 1924 roku. Cerkiew otwierana jest tylko podczas niedzielnego nabożeństwa, ale można też liczyć na otrzymanie kluczy w pobliskim sklepiku lub domu przy sklepie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Dobra Szlachecka - Cerkiew drewniana
format D: N 49.645213°,   E 22.300187°
format DM: N 49° 38.71278',   E 22° 18.01122'
format DMS: N 49° 38' 42.77'',   E 22° 18' 00.67''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobra Szlachecka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dobra Szlachecka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  15 maja 2013

Cerkiewka całkiem ładna z ciekawą historią. Położona na obronnym wzgórzu ze starodrzewiem dookoła i stawem w dole. Właściwie mamy do czynienia z dwiema cerkwiami w unikalnym zestawieniu. Druga umiejscowiona była w wieży bramnej, która wygląda dość niezwykle. Parter z bramą wejściową zbudowany jest z kamienia i pobielony, połączony z otaczającym świątynie murem. Dwie wyższe kondygnacje są drewniane z gankiem. Środek wieży jest mało interesujący, bo brak już wystroju cerkiewnego, znajdują się tu tylko dzwony.
Główna cerkiew z jasnego drewna posiada 3 charakterystyczne ośmioboczne wieże z kopułami. Bezwzględnie trzeba zobaczyć przepiękne, kolorowe wnętrze świątyni ze wspaniałymi malowidłami. Trzeba w tym celu przybyć w niedzielę przed 9:45.
Cerkiew leży w centrum Dobrej Szlacheckiej, przy głównej drodze. "Głównej" w dużym cudzysłowiu, bo wieś leży z dala od cywilizacji, ale dojazd dobry, po wąskim asfalcie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad