Widok po wejściu na górę

ULUCZ - Cerkiew drewniana

 
6.0 (1)
  5992 0

Cerkiew w Uluczu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Cerkiew drewniana
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu powstała w 1659 roku, choć jeszcze w końcu XX wieku była uważana za najstarszą drewnianą cerkiew w Polsce. Pierwotne datowanie na początek XVI wieku zostało skorygowane po badaniach dendrologicznych. Budowa świątyni w tym roku wiąże się zapewne ze zniszczeniem podczas potopu szwedzkiego starszej cerkwi. Świątynia stoi na wzgórzu Dębnik o wysokości 344 m npm. Początkowo była częścią warownego klasztoru bazyliańskiego. Był on otoczony podwójnym murem obronnym z dwiema drewnianymi wieżami bramnymi oraz fosą. W 1744 mnisi przenieśli się do Dobromila, a budowla służyła okolicznym mieszkańcom. W latach 30-tych XX wieku spaliła się jedna z wież, a po wojnie za sprawą dyrektora miejscowego PGR-u rozebrano drugą wieżę oraz mury, dlatego dziś nie ma po nich już śladu. Cerkiew jest budowlą trójdzielną z trójbocznym prezbiterium, kwadratową nawą i prostokątnym babińcem. Zabytkiem zarządza sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego i jest możliwe oglądnięcie wnętrz po zgłoszeniu się do p. Demkowicz - pracownicy MBL mieszkającej w Uluczu, w pierwszym domu od strony Dobrej, pod numerem 16. Oprócz rzadko spotykanego układu pomieszczeń cerkwi z tzw. prothesisem i diakonikonem można zobaczyć tylko XVII-wieczne polichromie ścienne (odrestaurowane w 2012 r.) oraz wystawę współczesnych ikon. Oryginalny ikonostas oraz zachowane elementy wyposażenia znajdują się w skansenie Sanoku.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Przy cerkwi jest cmentarz
Widok po wejściu na górę
Cerkiew od frontu
Widok po wejściu na górę

Filmy

Świątynia 3D - Zabytkowa cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego | Ulucz

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Ulucz (woj. Podkarpackie) - Cerkiew drewniana

format D: N49.6756821°,  E22.2782135°
format DM: 49° 40.540926'N, 22° 16.69281'E 
format DMS: 49° 40' 32.46''N, 22° 16' 41.57''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zdecydowanie jedna z najciekawszych cerkiewek w kraju. Zarówno z powodu położenia na niedostępnej górze w lesie, przepięknego wyglądu jak i intrygującej historii. 
Samo podejście pod stromą górę jest wyzwaniem, po deszczu chyba lepiej nie próbować. O wejściu z wózkiem można zapomnieć, z dzieckiem na rękach też będzie trudno. 
Świątynia wygląda inaczej niż pobliskie cerkwie, od razu widać że jest bardzo stara, choć nie tak stara jak sądzono. Posiada wspaniałą drewnianą kopułę, a dach z okapem nad babińcem tworzy piękne podcienia. Dookoła rośnie starodrzew a z ziemi starczą krzyże starych nagrobków. Obwarowania dawnego klasztoru, którego cerkiew była częścią są ledwo widoczne. Można tylko pomarzyć jak niesamowicie wyglądałoby to miejsce z murami obronnymi, wieżami i fosą. 
Cerkiew jest udostępniana, ale trzeba się fatygować po panią przewodniczkę, jakoś nigdy nie miałem na to śmiałości ani czasu. Czytałem jednak, że niedawno odnowiono malowidła, więc teraz pewnie warto.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
-
Data pobytu
maj 2012
Cerkiew w Uluczu
Przy cerkwi jest cmentarz
Widok po wejściu na górę
Cerkiew od frontu
Widok po wejściu na górę

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.