ikonka ULUCZ - Cerkiew drewniana

Informacje o atrakcji turystycznej

ULUCZ - Cerkiew drewniana
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Cerkiew drewniana

Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu powstała w 1659 roku, choć jeszcze w końcu XX wieku była uważana za najstarszą drewnianą cerkiew w Polsce. Pierwotne datowanie na  początek XVI wieku zostało skorygowane po badaniach dendrologicznych. Budowa świątyni w tym roku wiąże się zapewne ze zniszczeniem podczas potopu szwedzkiego starszej cerkwi.  Świątynia stoi na wzgórzu Dębnik o wysokości 344 m npm. Początkowo była częścią warownego klasztoru bazyliańskiego. Był on otoczony podwójnym murem obronnym z dwiema drewnianymi wieżami bramnymi oraz fosą. W 1744 mnisi przenieśli się do Dobromila, a budowla służyła okolicznym mieszkańcom. W latach 30-tych XX wieku spaliła się jedna z wież, a po wojnie za sprawą dyrektora miejscowego PGR-u rozebrano drugą wieżę oraz mury, dlatego dziś nie ma po nich już śladu. Cerkiew jest budowlą trójdzielną z trójbocznym prezbiterium, kwadratową nawą  i prostokątnym babińcem. Zabytkiem zarządza sanockie  Muzeum Budownictwa Ludowego i jest możliwe oglądnięcie wnętrz po zgłoszeniu się  do p. Demkowicz - pracownicy MBL mieszkającej w Uluczu, w pierwszym  domu od strony Dobrej, pod numerem  16. Oprócz rzadko spotykanego układu pomieszczeń cerkwi z tzw. prothesisem i diakonikonem można zobaczyć tylko XVII-wieczne polichromie ścienne (odrestaurowane w 2012 r.) oraz wystawę  współczesnych ikon. Oryginalny ikonostas oraz zachowane elementy wyposażenia znajdują się w skansenie Sanoku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ulucz - Cerkiew drewniana
format D: N 49.675682°,   E 22.278214°
format DM: N 49° 40.54092',   E 22° 16.69284'
format DMS: N 49° 40' 32.46'',   E 22° 16' 41.57''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (35) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania   9 marca 2013

Zdecydowanie jedna z najciekawszych cerkiewek w kraju. Zarówno z powodu położenia na niedostępnej górze w lesie, przepięknego wyglądu jak i intrygującej historii.
Samo podejście pod stromą górę jest wyzwaniem, po deszczu chyba lepiej nie próbować. O wejściu z wózkiem można zapomnieć, z dzieckiem na rękach też będzie trudno.
Świątynia wygląda inaczej niż pobliskie cerkwie, od razu widać że jest bardzo stara, choć nie tak stara jak sądzono. Posiada wspaniałą drewnianą kopułę, a dach z okapem nad babińcem tworzy piękne podcienia. Dookoła rośnie starodrzew a z ziemi starczą krzyże starych nagrobków. Obwarowania dawnego klasztoru, którego cerkiew była częścią są ledwo widoczne. Można tylko pomarzyć jak niesamowicie wyglądałoby to miejsce z murami obronnymi, wieżami i fosą.
Cerkiew jest udostępniana, ale trzeba się fatygować po panią przewodniczkę, jakoś nigdy nie miałem na to śmiałości ani czasu. Czytałem jednak, że niedawno odnowiono malowidła, więc teraz pewnie warto.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
-
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad