ikonka ULUCZ - Murowana cerkiew obronna

Informacje o atrakcji turystycznej

ULUCZ - Murowana cerkiew obronna
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Murowana cerkiew obronna

Cerkiew św. Mikołaja w Uluczu istniała już prawdopodobnie w XV wieku, ale pierwsza wzmianka historyczna o niej pochodzi z roku 1507. Jeśli traktować poważnie miejscowe podania o zamku w Uluczu, który obronił się przed Szwedami podczas "potopu" to można przyjąć, że zamkiem tym była właśnie ta świątynia zwana też "białą cerkwią" od koloru ścian. Była to bowiem budowla murowana o cechach obronnych. Nie ma o niej wiele informacji, przypuszcza się że w swych dziejach była przez pewien okres zborem ariańskim, a rozebrano ją przy protestach architektów i starostwa brzozowskiego w 1909 roku ze względu na zły stan techniczny. Następnie w 1925 roku w jej miejscu stanęła nowa cerkiew. Po wojnie została ona rozebrana, a pamięć o starej, murowanej cerkwi zaginęła na kilkadziesiąt lat. Dopiero w w 2010 roku członkowie Stowarzyszenia Magurycz natrafili na  fotografie z początku XX wieku przedstawiające nieznaną nikomu świątynię w Uluczu. Był to biały budynek z masywnymi przyporami przypominający słynna obronną cerkiew w Posadzie Rybotyckiej. W 2011 r. przeprowadzili oni prace wykopaliskowe na miejscu rozebranej cerkwi i pod jej fundamentami odkryli średniowieczne mury o grubości 1 metra. Prace miały być kontynuowane w 2012 r., ale prawdopodobnie nie zdobyto funduszy i zostały przerwane. Turyści mogą jednak zobaczyć ich efekt.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Ulucz - Murowana cerkiew obronna
format D: N 49.680056°,   E 22.268837°
format DM: N 49° 40.80336',   E 22° 16.13022'
format DMS: N 49° 40' 48.20'',   E 22° 16' 07.81''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Ulucz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania   2 marca 2013

Do Ulucza zboczyłem z trasy gdy dowiedziałem się od znajomego o sensacyjnym odkryciu drugiej cerkwi, obok tej dobrze znanej na wzgórzu Dębnik.
Tylko ludzie bardzo dociekliwi mogą znaleźć informacje o tej sprawie. Odkryty przez pasjonatów bardzo rzadki zabytek nie jest opisywany w przewodnikach a podkarpacka prasa i telewizja nie uznała tematu za interesujący.
Aby trafić na miejsce trzeba odnaleźć plac do składowania drewna, po lewej stronie drogi z Dydni. Mała tabliczka kierująca do cerkwiska jest przyczepiona do drzewa. Z placu należy iść drogą leśną i po niecałych 100 metrach skręcić w prawo w las.
Na polanie w otoczeniu krzyży nagrobnych znajduje się wykop archeologiczny. Szkoda, że jest częściowo przykryty brezentem, ale i tak widać trochę fundamentów zapomnianej świątyni. Wokoło jest dużo gruzu i nierówności terenu a roślinność niska, ale gęsta i nie widać co kryje więc nie jest całkiem bezpiecznie dla dziecka.
Pozostaje mieć nadzieję, że mury zostaną zakonserwowane i odsłonięte w pełnym wymiarze, bo na razie przeciętny turysta nie ma tu co oglądać. Dla dziecka większą atrakcją będzie skład drewnianych bali niż cerkwisko.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
-
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad