ikonka SOŁONKA - Muzeum Regionalne i Strachów Polnych

Informacje o atrakcji turystycznej

SOŁONKA - Muzeum Regionalne i Strachów Polnych
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Regionalne i Strachów Polnych

Niecodzienne muzeum założył w 1995 roku miejscowy nauczyciel Aleksander Bielenda. Początkowo mieściło się w szkole podstawowej w Lubeni, a od 2008 r. przeniosło się do wygodniejszych pomieszczeń sąsiedniej szkoły w Sołonce. Muzeum Strachów Polnych jest częścią Muzeum Regionalnego w Lubeni, posiadającego ponad 3000 eksponatów związanych z historią i kulturą wsi rzeszowskiej, w tym znaleziska archeologiczne, dzieła sztuki, stare fotografie, narzędzia, dokumenty i inne pamiątki. Wszystko to jest prezentowane razem z kolekcją strachów. Muzeum Strachów Polnych wystawia ok. 60 eksponatów z posiadanych 120. Część z nich wykonały dzieci w ramach “Straszydliska”, czyli imprezy połączonej z konkursem na wykonanie najciekawszego stracha polnego, którą organizował w latach 1992-2005 twórca i opiekun muzeum p. Bielenda. Muzeum można zwiedzać codziennie, najlepiej po uprzednim telefonicznym umówieniu się: 782 442 888. Wstęp 3 zł/1 zł.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Sołonka - Muzeum Regionalne i Strachów Polnych
format D: N 49.899728°,   E 21.949761°
format DM: N 49° 53.98368',   E 21° 56.98566'
format DMS: N 49° 53' 59.02'',   E 21° 56' 59.14''
pytajnik
Adres:
Muzeum Regionalne w Lubenii z siedzibą w Sołonce, 36-043 Sołonka 23, tel. 782 442 888

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 grudnia 2012

Wyjątkowe na skale światową Muzeum Strachów Polnych mieści się w szkole tuż przy kościele w Sołonce, po drodze do tężni solankowej. Można więc odwiedzić obie atrakcje na raz.
W weekend zastaliśmy obsługę muzeum na miejscu, bez telefonowania. Placówka początkowo nie robi dobrego wrażenia, strachy porozstawiane są po prostu na piętrze szkolnego korytarza. Jednak zaangażowanie człowieka z muzeum, miłego i wyjątkowo kompetentnego zmieniło nasze nastawienie. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, obejrzeć strachy "oryginalne" - zabrane z pól uprawnych oraz wymyślone i wykonane przez dzieciaki. Niektóre są naprawdę fajne. Niestety sposób prezentacji jest do niczego - stoją ściśnięte w dwóch kątach. Części maluch nawet nie zobaczy, a przy takim ułożeniu wydaje się ich być niewiele. Niby muzeum ma 120 eksponatów, z czego prezentowana ma być połowa, ale wygląda jakby było ich tylko ze 30 - to rozczarowujące, ale łatwe do poprawienia.
Dalsza część muzeum mieści się już w 2 salach. Tu zostaliśmy zaskoczeni bogactwem eksponatów. Np. w sali historyczno-archeologicznej są takie atrakcje jak kości mamuta czy skały wulkaniczne - to najbardziej zainteresowało naszego syna. Są też różne stare narzędzia i urządzenia, w tym takie z kołowrotkami, korbkami i innymi ruchomymi elementami, które mocno kusiły malucha. Na szczęście pan z muzeum okazał się wyrozumiały i nie oponował, gdy zaczął dotykać i wypróbowywać te wszystkie antyczne sprzęty.
Poza tym sporo starych fotografii, dokumentów, lokalnych informacji historycznych, m.in. o miejscowym grodzisku, drewniane resztki obudowy studni solankowej z XVI wieku, kilka obrazów, mebli, stare rowery itp.
Ogólnie duża różnorodność, i jak na takie małe, lokalne muzeum całkiem interesujące.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
jedyne na świecie muzeum ze strachami polnymi
bogactwo eksponatów muzeum regionalnego
małe dzieci maja pewną swobodę w "podziwianiu" eksponatów
- Wady
coś mało tych strachów i źle wyeksponowane
Wiek dziecka(i)
3.5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad