ikonka CHMIEL - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

CHMIEL - Drewniana cerkiew
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew

Greckokatolicka cerkiew bojkowska pw. św. Mikołaja w Chmielu powstała w 1906 roku na miejscu dwóch starszych świątyń, z których pierwsza pochodziła z 1589 roku. Po wojnie całe wyposażenie cerkwi zostało rozkradzione, a jej wnętrza służyły jako magazyn Ochotniczej Straży Pożarnej. Plotki mówią iż 1968 roku Jerzy Hoffman postanowił  spalić cerkiew na potrzeby filmu Pan Wołodyjowski, ale sprawę zablokował protest ludzi związanych z ochroną zabytków. Jednak jego intencje były podobno zupełnie inne. Od 1970 roku cerkiew funkcjonuje jako kościół katolicki. Pod koniec XX wieku  świątynia przeszła remont ze środków własnych parafian. W planach jest odbudowa dzwonnicy, stojącej tu od XVII wieku i rozebranej w latach 70-tych XX wieku. Od 2010 roku przy cerkwi  można zobaczyć najstarsza płytę nagrobną w Bieszczadach z inskrypcją w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. To odkryta na skarpie przy cerkwi w 1960 roku  pozostałość nagrobka szlachcianki Fieronii z Dubrawskich Orlickiej z  1644 r. Była ona pochowana w pierwszej świątyni chmielowskiej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Chmiel - Drewniana cerkiew
format D: N 49.220751°,   E 22.601388°
format DM: N 49° 13.24506',   E 22° 36.08328'
format DMS: N 49° 13' 14.70'',   E 22° 36' 05.00''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Chmiel w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Chmiel wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  10 listopada 2012

Cerkiew w Chmielu nie jest może cennym zabytkiem, bo pochodzi z początku XX wieku, ale ma dosyć ciekawy wygląd z dwiema wieżyczkami i kopułą nad nawą. Plusem są otwarte drzwi (przynajmniej w niedzielę były otwarte), dzięki czemu można bez niczyjej łaski pooglądać wnętrze przez kratę, co jest rzadkością w bieszczadzkich cerkwiach. Nie wyróżnia się ono specjalnie, jest raczej oszczędne w ozdobach, ale ciemne, drewniane wnętrza starych świątyń mają swój urok. Niewątpliwą atrakcją cerkwi jest XVII-wieczna płyta nagrobna szlachetnie urodzonej pani Fieronii ze starocerkiewnym tekstem postawiona pod zadaszeniem. Tekst jest częściowo niewyraźny, obok płyty mamy więc tablice z jego odrysowaną kopią oraz tłumaczeniem na 3 języki. Jest też informacja o samej płycie i zmarłej.
Cerkiew stoi przy głównej drodze.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
listopad 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad