ikonka BYKOWCE - Rezerwat przyrodniczy Polanki

Informacje o atrakcji turystycznej

BYKOWCE - Rezerwat przyrodniczy Polanki
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat przyrodniczy Polanki

Polanki to rezerwat przyrody we wsi Bykowce pod Sanokiem w granicach Parku Krajobrazowego Gór Słonnych założony w 1996 roku. Obejmuje obszar ok. 190 ha zarządzany przez Nadleśnictwo Brzozów, Leśnictwo Bykowce. Przedmiotem ochrony są  naturalne zbiorowiska leśne buczyny karpackiej. Las tworzą jodły i buki. Chronione gatunki roślinne na terenie Polanki to m.in. podrzeń żebrowiec, parzydło leśne, gnieźnik leśny, storczyk plamisty, skrzyp olbrzymi, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, miodownik melisowaty. Z fauny występują tu bocian czarny i orlik krzykliwy, sowy, rysie, bobry, łasice. Ścieżka przyrodnicza dla turystów obejmuje mały, ale atrakcyjny obszar rezerwatu. Ma 2 km długości z 10 tablicami informacyjnymi. Ciekawe zgrupowanie skał znajduje się na północy rezerwatu, poza ścieżką przyrodniczą.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Bykowce - Rezerwat przyrodniczy Polanki
format D: N 49.547726°,   E 22.27036°
format DM: N 49° 32.86356',   E 22° 16.2216'
format DMS: N 49° 32' 51.81'',   E 22° 16' 13.30''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (33) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bykowce w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bykowce wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  18 września 2012

Wejście do rezerwatu Polanki znajduje się w Bykowcach 100 metrów od drogi Sanok - Przemyśl, ale jest słabo oznaczone. Mały znak "Ścieżka przyrodnicza" postawiono przy drodze w lewo (od strony Sanoka), niedaleko pomnika. Wcześniejsza ulica nazywa się Polanki i wprowadza to przyjezdnych w błąd, gdyż nie prowadzi ona do rezerwatu.
Przed drewnianą bramą wejściową jest mały parking oraz wiata i ławki. Można tu rozpalić ognisko albo grilla. Tablica informacyjna omawia ogólnie ścieżkę bez wdawanie się w szczegóły i pokazuje trasę do przejścia.
Po wejściu na szlak idziemy pod górę. Już pierwszy przystanek jest ciekawy - tablica informuje, że przekraczając potok płynący obok zobaczymy studnię, pozostałość po kopalni ropy naftowej z XIX wieku! Niestety nie dane mi było jej zobaczyć, bo koryto potoku posiada strome zbocze i po deszczu ciężko było się na nie wspiąć, bez wytaplania się w błocie. Po dalszej wspinaczce po malowniczym lesie dochodzimy do punktu widokowego na dolinę Sanu. Może kiedyś była to atrakcja ale obecnie nie wiele już widać. Nawet San trudno zobaczyć zza zasłaniających widok gałęzi. Drzew w rezerwacie pewnie nie można obcinać więc z czasem będzie już tylko gorzej.
Dalej idziemy wzdłuż wąwozu i wraz z kolejnymi tablicami obserwujemy zmieniająca się roślinność. Po przejściu ok. 3/4 trasy docieramy do rozlewisk potoku, a szlak rozchodzi się w dwie strony. Jedna droga to odnoga prowadząca do 2 źródełek mineralnych, a druga kontynuacja ścieżki stromymi schodami pod górę. Źródełka biją tuż przy potoku i ciekawie zagospodarowano to miejsce.
Ścieżka wyłożona drewnianymi belami prowadzi na mostek z ławą, gdzie można popatrzeć na rzeczkę i posłuchać szumu spływającej wody. Same źródełka nie są zbyt interesujące. Dla jednego wykonano coś na kształt kamiennej groty, ale nie widać żeby woda wypływała, po prostu stoi pełna brudu, drugie to zwykły strumyk wypływający z trawy o zółtym kolorze wody.
Ścieżka jest należycie utrzymywana, są kosze na śmiecie, ławki do odpoczynku a tablice czytelne i niezniszczone. Dzieci mogą być trochę zmordowane wędrówką bo to niby tylko 2 km, ale przejście zajmuje ponad 1,5 godziny (przejazd wózkiem nie wchodzi w grę).
Leśne widoki są jednak piękne i zróżnicowane. Są strumyki, źródełka, wąwozy, drewniane mostki, wspinaczka po schodach etc. więc trasa naprawdę ciekawa. Jeśli komary nie dokuczają można zostać znacznie dłużej. Nas przegonił nadchodzący deszcz a potem okazało się jeszcze, że dzieciak wrócił z kleszczem więc dzień zakończyliśmy na pogotowiu w Sanoku. Zapomnieliśmy, że na wiosnę występuje w lasach wysyp tych robali i nie zabezpieczyliśmy się wystarczająco. Dlatego nie mamy w pełni pozytywnych wspomnień z Polanek, ale nie wpływa to na moją ocenę, że jest to jeden z najciekawszych rezerwatów przyrodniczych na Podkarpaciu.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad