ikonka SOŁONKA - Tężnia solankowa

Informacje o atrakcji turystycznej

SOŁONKA - Tężnia solankowa
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Tężnia solankowa

Studnia ze źródłem solankowym została odkryta w 1991 roku przez właścicielkę terenu. W 2001 roku gmina wykupiła grunt i rozpoczęto prace przy jej odgruzowaniu. W 2010 roku ukończono budowę małego zdroju i otwarto go dla turystów. Głęboka na 26 metrów studnia jest pozostałością zapomnianej warzelni soli, działającej na pewno w XVI i XVII wieku. Badanie drewna z obudowy studni (do oglądnięcia w pobliskim Muzeum Regionalnym) pozwoliło precyzyjne datować ją na 1596 rok. Sól stąd pozyskaną właściciele Rzeszowa - Ligęzowie sprzedawali na rynku w swoim mieście. W XVII wieku warzelnia została porzucona a zasypana studnia zarosła, choć niektóre źródła mówią, iż stało się to dopiero po 1772 roku decyzją władz zaborczych. W 2011 roku przy źródle solankowym odkryto drugą studnię, tym razem kamienną, która była wykorzystywana w XVII wieku przez robotników pracujących w warzelni soli. Cała infrastruktura powstała przy studni w Sołonce wraz z minitężnią kosztowała 700 tys. zł. Korzystny dla zdrowia skład wody z  sodem, chlorkami, jodkami i bromkami potwierdził Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu. Pompy tężni i fontanna działają codziennie od godz. 10:00 do 21:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Sołonka - Tężnia solankowa
format D: N 49.890187°,   E 21.939708°
format DM: N 49° 53.41122',   E 21° 56.38248'
format DMS: N 49° 53' 24.67'',   E 21° 56' 22.95''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sołonka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 czerwca 2012

Tężnia solankowa pod Rzeszowem to coś w co trudno mi było uwierzyć. Jeszcze bardziej zadziwiająca była historia odnalezienia i ponownego wykorzystania źródła eksploatowanego przed 4 wiekami! A ponieważ syn miał poważne problemy zdrowotne w zimie, z dużym entuzjazmem wyruszyliśmy na poszukiwanie małej wsi Sołonka, położonej z dala od głównych dróg. Dojazd nie jest łatwy, drogowskazy pojawiają się dopiero w pobliżu wsi, nawigacja GPS jest więc bardzo przydatna.
Znaki prowadzą na parking, skąd trzeba przejść asfaltową drogą niecałe 100 metrów do bramy. Po drodze mijamy częściowo zrekonstruowaną studnię z XVII wieku (najświeższe odkrycie w Sołonce, bardzo dobrze opisane na tablicy). Wejście wygląda tak jak jakbyśmy wchodzili na prywatną posesję, nie ma jednak żadnych opłat. Na skraju domostw, tuż pod lasem jest polana z przyjemną drewnianą zabudową. Widać fontannę, wiatę, studnię, urządzenie ze zjeżdżalnią otoczone piaskiem. Bardzo miło, że pomyślano o dzieciach, niestety dobre wrażenie psują tabliczki "proszę nie deptać trawy". No taaaak, trawa jest niezmiernie ważna, trzeba więc zwracać uwagę na dzieciaka czy czasem jej nie niszczy...
Sama tężnia to kamienny półokrąg, po którego ścianach tryska solanka. Na dole tworzy się mała rzeczka i tam nasz syn miał świetną zabawę, skacząc i pluskając się w najodowanej wodzie. Niestety nie było za ciepło i po zmianie ubrania trzeba było tę zabawę zakończyć, ale przyjazdy do Sołonki w upalne dni weszły do naszego planu wyjazdów na ten sezon. Przed tężnią, na drugim półokręgu znajdują się ławki, na których można odpoczywać i wdychać zdrowe powietrze.
Tężni w Sołonce nie można oczywiście porównywać do Inowrocławia czy Ciechocinka - zupełnie nie ta skala, ale miejsce ma swój urok, walory lecznicze i bardzo interesującą historię.
Dużą zaletą jest bar położony tuż obok. Można tam dostać podstawowe fastfoody (całkiem dobre) oraz napoje, w tym co ciekawe, 3 rodzaje kawy mrożonej. Działał on nawet w Zielone Świątki. Toalety przy tężni są nowoczesne i bez zarzutu.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
- plac zabaw dla dzieci
- otwarty bar
- porządne toalety
- Wady
- zakaz "niszczenia" trawy ogranicza zabawę dzieciom
Wiek dziecka(i)
3,5 roku
Data pobytu
maj 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
529
Zgłoś naruszenie zasad