ikonka HŁOMCZA - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

HŁOMCZA - Drewniana cerkiew
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew

Cerkiew greckokatolicka pw. Soboru Najświętszej Maryi Panny w Hłomczy powstała w 1859 na miejscu starszej cerkwi, której część  wyposażenia znajduje się  w muzeum zamkowym w Sanoku. Świątynia  była remontowana w 1910 roku. Po wojnie zamieniona na kościół katolicki. W 1990 roku powróciła do grekokatolików pod zmienionym wezwaniem - św. Proroka Eliasza i św. Rodziny. We wnętrzu zachowało się oryginalne  wyposażenie z połowy XIX wieku z późnobarokowym ikonostasem. Przed cerkwią stoi murowana dzwonnica z 3 dzwonami, w tym jednym z 1668 roku. Wnętrza można zobaczyć w czasie mszy niedzielnej o godz. 7.30 lub prosząc w plebanii o otwarcie drzwi (podobno robią to niechętnie).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hłomcza - Drewniana cerkiew
format D: N 49.633271°,   E 22.280059°
format DM: N 49° 37.99626',   E 22° 16.80354'
format DMS: N 49° 37' 59.78'',   E 22° 16' 48.21''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (34) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hłomcza w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hłomcza wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  14 kwietnia 2012

Drewniana cerkiew w Hłomczy stoi na wzgórzu sprawiającym wrażenie grodziska obronnego z fosą. Mało oryginalna budowla posiada ładne zielone akcenty w postaci dachu, wieżyczek i obramowań okiennych. Zastanawia usytuowanie między dwoma potężnymi dębami. Mają on podobno po 400 lat, więc muszą być związane z poprzednią świątynią stojąca w tym miejscu. Innym świadectwem dawniejszych dziejów jest dosyć niezwykła murowana dzwonnica z XVII-wiecznym dzwonem.
Bardzo interesująca jest bezpośrednia okolica przy cerkwi. Na wiosnę w dole widać wielkie stawy, w lecie roślinność prawdopodobnie zasłania je całkowicie, ale widać je też z drogi. Jest to łowisko złożone z 5 stawów rybnych. Malownicze położenie gwarantuje piękne krajobrazy, więc należałoby zarezerwować trochę czasu aby pospacerować miedzy nimi, niestety sam miałem już ustalony inny plan.
Cerkiew na co dzień jest zamknięta, poza niedzielną mszą. Dojazd łatwy, oznaczony drogowskazami.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad