ikonka HOŁUCZKÓW - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

HOŁUCZKÓW - Drewniana cerkiew
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii w Hołuczkowie pochodzi z 1858 roku. Przebudowa i restauracja  nastąpiła w 1902 roku, a ostatni remont w 1969 roku. Budowla ma charakter klasycystycznej świątyni w typie budownictwa ludowego. Posiada konstrukcję zrębową z prezbiterium, dwoma zakrystiami oraz wieżą zwieńczoną wieżyczką. Wnętrza skrywają oryginalne wyposażenie z   ikonostasem i polichromiami figuralno – ornamentalnymi. Od 1946 roku cerkiew jest kościołem rzymsko-katolickim pw. Świętego Mikołaja. Można je zobaczyć w czasie mszy niedzielnej o godz. 10.30, albo poprosić o otwarcie cerkwi właścicieli pobliskiego domu o nr 21.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hołuczków - Drewniana cerkiew
format D: N 49.581837°,   E 22.329369°
format DM: N 49° 34.91022',   E 22° 19.76214'
format DMS: N 49° 34' 54.61'',   E 22° 19' 45.73''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (33) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hołuczków w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hołuczków wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  13 kwietnia 2012

Świątynia w Hołuczkowie to jeden z przykładów drewnianej cerkwi zamienionej na kościół jakie można spotkać okolicach Gór Słonnych. Cerkwie na tym terenie utrzymane w stylu klasycystycznym przypominają kościoły i przez to są nieco mniej atrakcyjne wizualnie od np. cerkiewek bieszczadzkich. Ta jednak wyróżnia się m.in. czerwoną kolorystyką dachów i wieżyczek. W słoneczne dni ładnie kontrastuje z błękitem nieba i zielenią otaczających drzew (czego w marcu mogłem się tylko domyślać). Świątynia stoi na wzniesieniu, dookoła mamy malowniczą górzystą okolicę, ale krajobrazy spod cerkwi raczej średnio atrakcyjne. Warto przyjechać z nastawianiem na oglądnięcie pięknego wnętrza z oryginalnym ikonostasem. Na co dzień jest zamknięta, ale otwiera się ją podczas mszy i zgodą miejscowego dozorcy.
Dojazd łatwy, po asfalcie, oznaczony drogowskazami.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad