ikonka TYRAWA SOLNA - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

TYRAWA SOLNA - Drewniana cerkiew
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew

Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Tyrawie Solnej wybudowano w 1837 roku na miejscu starszej świątyni, znanej ze wzmianki w dokumentach z roku  1679. Budowla reprezentuje typ świątyni klasycystycznej z cechami latynizacji. Pierwotnie należała do grekokatolików,  po II wojnie św. została opuszczona. W 1953 roku przejęta przez  kościół katolicki, wyremontowana  w latach 70-tych służy do dziś jako kościół. Cerkiew zachowała swoje oryginalne wyposażenie, m.in. ikonostas, 3 ołtarze, ambonę, kropielnicę. Można poprosić o otwarcie świątyni w sąsiednim domu o numerze 88.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Tyrawa Solna - Drewniana cerkiew
format D: N 49.606594°,   E 22.285037°
format DM: N 49° 36.39564',   E 22° 17.10222'
format DMS: N 49° 36' 23.74'',   E 22° 17' 06.13''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tyrawa Solna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tyrawa Solna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania   1 kwietnia 2012

Tyrawa Solna często bywa zaliczana do Bieszczadów, ale de facto leży w Górach Słonnych. Tę odrębność regionalną widać choćby w tutejszej cerkwi, która różni się od cerkiewek bieszczadzkich. Jest znacznie większa i przypomina bardziej kościół katolicki. Posiada jednak typowo cerkiewne wieżyczki z cebulastymi hełmami.
Szczególnie interesująca nie jest, nie ma też przy niej żadnych atrakcji czy fajnych widoków. Daję jednak wysoką ocenę, bo przez przypadek udało mi się zajrzeć do środka. Trwało akurat sprzątanie i dzięki temu zobaczyłem przepiękne wnętrze świątyni, całe w malowidłach ściennych z oryginalnym ikonostasem i ołtarzami. Cerkiew jest obecnie kościołem katolickim, więc jest regularnie otwierana podczas mszy św. w niedzielę o godz. 9.00. Opłaca pojawić się w tym czasie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad