SZCZAWNE - Drewniana cerkiew

 
4.0 (1)
5005 0
sławoj Zaktualizowano: 07-04-2015
SZCZAWNE - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Szczawnem powstała w latach 1888-89 na miejscu lub w pobliżu starszej budowli zniszczonej przez pożar. Była to świątynia greckokatolicka, w rzadkim typie północno-wschodniej cerkwi łemkowskiej z wieżą. Po wojnie została przeznaczona do rozbiórki, ale na szczęście do niej nie doszło. w latach 60-tych XX wieku cerkiew w Szczawnem przejęła i wyremontowała parafia prawosławna. Wewnątrz zachował się oryginalny ikonostas oraz ikony.


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Szczawne / Podkarpackie - Drewniana cerkiew

format D: N 49.3941613°,   E 22.1330738°
format DM: N 49° 23.649678',   E 22° 7.984428'
format DMS: N 49° 23' 38.98'',   E 22° 07' 59.07''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczawne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczawne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Cerkiew w Szczawnem stoi na wzgórzu tuż przy drodze do Rzepedzi. Na wiosnę już z daleka widać charakterystyczny jaskrawo zielony dach. Świątynia wyśmienicie prezentowała  się wraz z dzwonnicą  przy bezlistnych drzewach i ze śniegiem u stóp wzgórza.  W lecie jest na pewno przysłonięta. Przy cerkwi znajduje się kilka nagrobków, w tym XIX-wieczne, a koło dzwonnicy czynny nadal cmentarz. Z góry widzimy ciekawy pejzaż bieszczadzki. Teren pod cerkwią był w marcu częściowo zalany i z kawałkami  śniegu oraz górą gałęzi i kamieni co sprowokowało mojego smyka do zabawy w budowę mostu. Przy innej pogodzie można tu odpocząć w cieniu starego drzewa przy drewnianej ławie  piknikowej.
Do środka cerkwi wejścia nie ma.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
marzec 2012