RZEPEDŹ - Drewniana cerkiew

 
4.0 (1)
4144 0
sławoj Zaktualizowano: 07-04-2015
RZEPEDŹ - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Łemkowska cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi pochodzi z 1824 roku, ale pierwotna świątynia wzmiankowana była już w 1526 roku. Wejście prowadzi przez charakterystyczny przedsionek, a za nim babiniec. Budowla poosiada zakrystię od strony północnej. Wnętrze cerkwi zachowało się prawie w całości wraz z polichromiami i ikonostasem uzupełnionym w 1896 r. Kilka ikon zostało skradzionych. Obecnie świątynia służy równocześnie katolikom i grekokatolikom.


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Rzepedź / Podkarpackie - Drewniana cerkiew

format D: N 49.3896083°,   E 22.1046853°
format DM: N 49° 23.376498',   E 22° 6.281118'
format DMS: N 49° 23' 22.59'',   E 22° 06' 16.87''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzepedź w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzepedź wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Coś dziwnego stało się z  cerkwią  w Rzepedzi. Dotychczas wyróżniała się nie typowem przedsionkiem w postaci ganku, który obecnie został zamknięty na kłódkę, a otwory okienne zabite deskami.  Nie wiem czy zrobiono to dla bezpieczeństwa, czy z innych powodów, ale efekt jest  karygodny. Budowla straciła swój charakter a dodatkowo  nie można przez to zobaczyć napisu fundacyjnego nad wejściem.  
Świątynia stoi na niewielkim wzniesieniu, ale faktycznie położona jest w dolinie, co najlepiej widać po wejściu na górkę z cmentarzem za cerkwią. Pejzaż starej cerkwi z 3 kopułami na tle Bieszczadzkich pagórków jest wspaniały i w zależności od pory roku odmienny. Tydzień temu leżał tu jeszcze śnieg. Obok cerkwi płynie z góry strumyk.
Dojazd do cerkwi boczną drogą na Rzepedź - Wieś.  Asfaltowa droga prowadzi pod samą świątynię.  Do środka wstępu nie ma.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
marzec 2012