ikonka RZEPEDŹ - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

RZEPEDŹ - Drewniana cerkiew
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew

Łemkowska cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi pochodzi z 1824 roku, ale pierwotna  świątynia wzmiankowana była już  w 1526 roku.  Wejście prowadzi przez charakterystyczny przedsionek, a za nim babiniec. Budowla poosiada zakrystię od strony północnej. Wnętrze cerkwi zachowało się prawie w całości wraz z polichromiami i ikonostasem uzupełnionym w 1896 r.   Kilka ikon zostało skradzionych. Obecnie świątynia służy równocześnie katolikom i grekokatolikom.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Rzepedź - Drewniana cerkiew
format D: N 49.389608°,   E 22.104685°
format DM: N 49° 23.37648',   E 22° 6.2811'
format DMS: N 49° 23' 22.59'',   E 22° 06' 16.87''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzepedź w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rzepedź wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  25 marca 2012

Coś dziwnego stało się z cerkwią w Rzepedzi. Dotychczas wyróżniała się nie typowem przedsionkiem w postaci ganku, który obecnie został zamknięty na kłódkę, a otwory okienne zabite deskami. Nie wiem czy zrobiono to dla bezpieczeństwa, czy z innych powodów, ale efekt jest karygodny. Budowla straciła swój charakter a dodatkowo nie można przez to zobaczyć napisu fundacyjnego nad wejściem.
Świątynia stoi na niewielkim wzniesieniu, ale faktycznie położona jest w dolinie, co najlepiej widać po wejściu na górkę z cmentarzem za cerkwią. Pejzaż starej cerkwi z 3 kopułami na tle Bieszczadzkich pagórków jest wspaniały i w zależności od pory roku odmienny. Tydzień temu leżał tu jeszcze śnieg. Obok cerkwi płynie z góry strumyk.
Dojazd do cerkwi boczną drogą na Rzepedź - Wieś. Asfaltowa droga prowadzi pod samą świątynię. Do środka wstępu nie ma.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad