Krajobraz spod cerkwii

KOMAŃCZA - Drewniana cerkiew

 
4.0 (1)
5430 0
sławoj Zaktualizowano: 07-04-2015
KOMAŃCZA - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Bieszczadzka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy powstała w 1802 roku w miejscu starszej, spalonej 2 lata wcześniej. Do 1963 r. była świątynią greckokatolicką, obecnie należy do dekanatu Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Oryginalna cerkiew spłonęła wraz z wyposażeniem w 2006 roku. Ocalała tylko dzwonnica. W 2010 roku miała miejsce w Komańczy uroczysta konsekracja odbudowanej kosztem ok. 1 mln zł świątyni.


GALERIA

Zdjęcia

Krajobraz spod cerkwii

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Komańcza / Podkarpackie - Drewniana cerkiew

format D: N 49.3402518°,   E 22.0558047°
format DM: N 49° 20.415108',   E 22° 3.348282'
format DMS: N 49° 20' 24.91'',   E 22° 03' 20.90''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Komańcza w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Komańcza wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Po katastrofalnym pożarze cerkwi komanieckiej sprzed kilku lat nie ma już śladu. Świątynia stoi na wzgórzu i jest widoczna z daleka, ponieważ część drzew, które dookoła niej rosły zostało wyciętych. Dzięki temu mamy też niezły widok na okolicę. Rekonstrukcję oceniam jako bardzo udaną.  Drewno jest może zbyt jasne, ale z czasem na pewno  ściemnieje i ktoś kto nie będzie znał historii tej budowli nie zorientuje się, że de facto nie jest to prawdziwy zabytek. Niebieskie i bordowe kolory  na kopułach i dzwonnicy pozytywnie wyróżniają tę cerkiew spośród innych w Bieszczadach. Przyjazd końcem zimy wiąże się z dodatkową atrakcją dla dzieci w postaci topniejącego śniegu, który tworzy kilka strumieni spływających ze wzgórza.
Cerkiew położona jest przy drodze nr 897, z Komańczy w kierunku Jaślisk. Nowy, asfaltowy dojazd prowadzi pod sam budynek. Do środka wstępu nie ma. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Krajobraz spod cerkwii