ikonka KOMAŃCZA - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

KOMAŃCZA - Drewniana cerkiew
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew

Bieszczadzka cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy powstała w 1802 roku w miejscu starszej, spalonej 2 lata wcześniej. Do 1963 r. była świątynią greckokatolicką, obecnie należy do  dekanatu Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Oryginalna cerkiew spłonęła wraz z wyposażeniem w 2006 roku. Ocalała tylko dzwonnica. W 2010 roku miała miejsce w Komańczy uroczysta konsekracja odbudowanej kosztem ok. 1 mln zł świątyni.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Komańcza - Drewniana cerkiew
format D: N 49.340252°,   E 22.055805°
format DM: N 49° 20.41512',   E 22° 3.3483'
format DMS: N 49° 20' 24.91'',   E 22° 03' 20.90''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Komańcza w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Komańcza wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
sławoj  Autor  Autor: sławoj     Data dodania  22 marca 2012

Po katastrofalnym pożarze cerkwi komanieckiej sprzed kilku lat nie ma już śladu. Świątynia stoi na wzgórzu i jest widoczna z daleka, ponieważ część drzew, które dookoła niej rosły zostało wyciętych. Dzięki temu mamy też niezły widok na okolicę. Rekonstrukcję oceniam jako bardzo udaną. Drewno jest może zbyt jasne, ale z czasem na pewno ściemnieje i ktoś kto nie będzie znał historii tej budowli nie zorientuje się, że de facto nie jest to prawdziwy zabytek. Niebieskie i bordowe kolory na kopułach i dzwonnicy pozytywnie wyróżniają tę cerkiew spośród innych w Bieszczadach. Przyjazd końcem zimy wiąże się z dodatkową atrakcją dla dzieci w postaci topniejącego śniegu, który tworzy kilka strumieni spływających ze wzgórza.
Cerkiew położona jest przy drodze nr 897, z Komańczy w kierunku Jaślisk. Nowy, asfaltowy dojazd prowadzi pod sam budynek. Do środka wstępu nie ma.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
marzec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad