TURZAŃSK - Drewniana cerkiew

 
4.0 (1)
4411 0
sławoj Zaktualizowano: 07-04-2015
TURZAŃSK - Drewniana cerkiew

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Drewniana cerkiew
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku pochodzi z lat 1801-1803, ale istnieje wzmianka o wcześniejszej budowli z 1526 roku. Świątynię zbudowano na planie krzyża, z dwiema zakrystiami po obu stronach prezbiterium. Pierwotnie greckokatolicka, obecnie należy do dekanatu Sanok diecezji przemysko-nowosądeckiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Wewnątrz zachował się ikonostas i polichromia z przełomu XIX i XX wieku. Stojąca przed cerkwią dzwonnica z 1817 r. jest najstarszą tego typu budowlą łemkowską.


GALERIA

Zdjęcia

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Turzańsk / Podkarpackie - Drewniana cerkiew

format D: N 49.3691981°,   E 22.1289325°
format DM: N 49° 22.151886',   E 22° 7.73595'
format DMS: N 49° 22' 09.11'',   E 22° 07' 44.16''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Turzańsk w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Turzańsk wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Turzańska cerkiewka ukryta jest na wzgórzu pośród drzew. Posiada nietypowo dwie zakrystie, zwieńczone wieżyczkami z kopułami, więc w sumie świątynia ma  aż pięć wieżyczek i jedną na dzwonnicy. Widać, że trwają przy nich prace restauracyjne, bo na dzwonnicy są już bordowe zdobienia. Byłem tu już dwa razy i muszę stwierdzić, że cerkiew najlepiej prezentuje się w lecie,  pośród zieleni trawy i drzew,  wieżyczki pięknie błyszczą wtedy w słońcu. Dookoła cerkwi jest sporo przestrzeni, gdzieniegdzie stoją krzyże  i stare nagrobki. Cały teren w marcu był bardzo podmokły, więc po deszczu może być podobnie.
Dojazd do cerkwi boczną drogą z Rzepedzi.  Wąska, asfaltowa droga prowadzi pod samą świątynię.  Do środka wstępu nie ma.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
marzec 2012