ikonka DUKLA - Pałac i park

Informacje o atrakcji turystycznej

DUKLA - Pałac i park
Kraj / Region
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Pałac i park

Początki pałacu w Dukli sięgają XVI wieku, kiedy to Jan Jordan wzniósł renesansowy dwór obronny, przebudowany w wiek później przez starostę sanockiego Franciszka Bernarda Mniszcha w zamek bastionowy. W XVIII wieku małżeństwo Mniszchów: Jerzy August Wandalin i Anna z Bruhlów nadało mu wygląd późnobarokowej rezydencji magnackiej o kształcie podobnym do dzisiejszego. Cechy obronne zatarto, m.in. poprzez  budowę oficyn na miejscu dwóch bastionów. Rezydencja dukielska stała się ośrodkiem kultury i politycznej opozycji wobec króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wtedy też powstał okazały park w stylu francuskim z teatrem na wodzie i licznymi mostkami, rzeźbami, posągami i innymi ozdobami parkowymi. Zachowało się tylko kilka posągów przeniesionych z parku i postawionych w różnych częściach miasta. Cechy stylowe zarówno dukielski pałac jak i park zaczęły tracić w XIX wieku, gdy właścicielami byli Męcińscy. XX wiek przyniósł zniszczenia podczas obu wojen światowych i dewastację parku przez komunistów. Pierwszą wystawę w pałacu zorganizowano w 1964 roku.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Podkarpaciu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Dukla - Pałac i park
format D: N 49.557595°,   E 21.68433°
format DM: N 49° 33.4557',   E 21° 41.0598'
format DMS: N 49° 33' 27.34'',   E 21° 41' 03.59''
pytajnik
Adres:
Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli, ul. Trakt Węgierski 5, 38-450 Dukla

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Dukla w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Dukla wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  14 lutego 2012

Założenie pałacowo - parkowe w Dukli wygląda niepozornie, ale to potencjalna perełka turystyczna woj. podkarpackiego. Sam pałac jest trochę nijaki, po przebudowach obiekt ma kształt kwadratowej bryły bez ozdób i cech stylowych. Po bokach stoją dwie podłużne oficyny, z daleka sprawiające wrażenie jakby były bocznymi skrzydłami pałacu. Jego otoczenie obstawione jest przez różne maszyny i sprzet wojskowy. Jeśli więc dziecko ma zainteresowania batalistyczne może sobie pooglądać samolot, podotykać czy nawet powspinać na działa, czołgi i inny sprzęt artyleryjski. My byliśmy z jednorocznym maluchem, więc mało go to interesowało.
Do zwiedzania udostępniony jest tylko pałac, bez oficyn. Jego wnętrze jest takie samo jak wygląd zewnętrzny czyli nijakie. Główne ekspozycje skupiają się na walkach o ważną strategicznie Przełęcz Dukielską podczas I jak i II wojny światowej. Jest też mała wystawa historyczna z dziejów miasta i pałacu (który wcześniej miał charakter zamku obronnego). Dwie komnaty mają odtwarzać dawny wygląd pałacu, ale są one bardzo skromne, bo wyposażenia oryginalnego brak.
Jeśli wiec kogoś interesują pamiątki z obu wojen światowych, mundury, uzbrojenie, wyposażenie, plany bitew, stare zdjęcia, na pewno będzie usatysfakcjonowany, ja nie byłem. Na śmiech zakrawa zakaz fotografowania we wnętrzu pałacu. Dyrekcja tego muzeum ma chyba niesamowicie wysokie mniemanie o swoich XX-wiecznych "eksponatach".
Po zwiedzeniu pałacu bez przekonania poszliśmy do położonego za nim parku. I tu spotkała nas miła niespodzianka, bo park mimo że zdziczały i trochę zaśmiecony robi niesamowite wrażenie, szczególnie gdy poczyta się o jego historii i dawnym wyglądzie.
Dziś można tu zobaczyć 3 jeziora ustawione w perspektywie od największego do najmniejszego, kaplicę cmentarną, furtki wejściowe, mur z przyporami oraz resztki elementów architektonicznych zdobiących niegdyś park, np. filar jednego z mostów łączących jeziora, podpory kamiennych ław. Po parku prowadzą ścieżki i alejki (np. dawna aleja akacjowa czy lipowa), my byliśmy z wózkiem i dało się przejechać. Przyjemnie było pospacerować i odpocząć na ławce w takim otoczeniu, podczas upalnego dnia. Na małe dzieci trzeba uważac, aby nie wpadły do wody, poza tym mogą biegać jak po lesie. Niestety na żaden plac zabaw w pobliżu nie ma co liczyć, choć jest boisko. Pozostaje mieć nadzieję, że ktoś w końcu zainteresuje tym parkiem i przywróci mu chociaż namiastkę pierwotnego wyglądu.
Pałac i park rozłożone są po lewej stronie głównej drogi z Rzeszowa, łatwo więc tam trafić.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
na zewnątrz prawdziwy sprzęt wojskowy
piękny, choć zdziczały park
- Wady
wygląd pałacu mało atrakcyjny
ekspozycja tylko dla miłośników XX-wiecznych militariów
Wiek dziecka(i)
1 rok
Data pobytu
lato 2009
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad