Szlak leśny

SŁONNE - ZASANIE - Rezerwat przyrody Kozigarb

 
5.0 (1)
  7351 2

SŁONNE - ZASANIE - Rezerwat przyrody Kozigarb

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rezerwat przyrody Kozigarb
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja całoroczna

Niedawno utworzony rezerwat przyrody Kozigarb o powierzchni 33 ha leży 2 km od wsi Słonne, w przysiółku Zasanie. Głównym przedmiotem ochrony jest góra meandrowa z bogatą mikrorzeźbą terenu, na którą składa się fragment stromego stoku z dolinkami erozyjnymi niewielkich cieków wodnych i wychodniami fliszu karpackiego. Chroni się tu też rzadkie zbiorowisko kwaśnej buczyny górskiej oraz aleję dębowo - bukową.

FotoGaleria

Zdjęcia

Początek szlaku - San
Schody na Kozigarb
Fragment alei dębowo - bukowej
Szlak leśny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe (rozwiń)

Współrzędne geograficzne*:
Słonne (woj. Podkarpackie) - Rezerwat przyrody Kozigarb

format D: N49.8007685°,  E22.3431015°
format DM: 49° 48.04611'N, 22° 20.58609'E 
format DMS: 49° 48' 02.77''N, 22° 20' 35.17''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Noclegi (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Słonne w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Słonne wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Na Kozigarb wiedzie biało-czerwony szlak. Najwygodniej jest podjechać samochodem za Słonne, aż do końca asfaltowej drogi w przysiółku Zasanie, można nawet nieco dalej, bo jeszcze kawałek da się spokojnie przejechać i zaparkować na łące. Trasa wiedzie początkowo wzdłuż Sanu z przystankiem nad wodą, w miejscu odpoczynku kiedyś w kształcie łodzi jak można się domyślać. W wodzie ułożone są kamienie, po wejściu na które zobaczymy piękny krajobraz Sanu. Nieco dalej zaczynają się schody (takie z belek drewna), są dość strome i trochę trzeba się pod górę wspinać, ale 3-latek z niewielką pomocą sobie radzi. Zaraz potem wejdziemy na Kozigarb i zrozumiemy, skąd taka nazwa. Wzniesienie faktycznie ma kształt koziego grzbietu, tyle że w ogromnej skali. Pokryte jest uroczym lasem, przez który można miejscami dostrzec w dole wstążkę Sanu. Spacer jest tu bardzo przyjemny zwłaszcza podczas sezonu na jagody, wokół jest ich mnóstwo, ale oczywiście wytrwałym zgodnie z zaleceniami dietetyków i lekarzy radzimy pozbierać jagódki i porządnie umyć w domu ;-) Idąc jeszcze trochę szlakiem dojdziemy do przepięknej alei ze starymi dębami i bukami. A potem radzę zawracać – dalej szlak wiedzie po terenach nieciekawych a na dodatek jakiś szalony umysł wyznaczył go wzdłuż wysokich trawsk i pokrzyw oraz tego typu trudnych do przejścia miejsc, podczas gdy tuż obok biegną normalne leśne dróżki... Ogólnie nie warto. Teoretycznie szlak wiedzie do kolejnego rezerwatu - Broduszurki, ale nam nie dane było dojść, bo wymordowani zeszliśmy z trasy nie mogąc i tak znaleźć oznaczenia szlaku, na dodatek baaardzo daleko od samochodu… A do Broduszurków i tak pojedziemy, bo można tam dojść od drugiej strony znacznie krótszą drogą. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Piękne widoki
Na szlaku nie spotkaliśmy nikogo, cisza i spokój (dopóki nie zobaczyłam w błocie śladów dzika – przy czym oczywiście nie umiem odróżnić śladów dzika od jelenia, ale miałam wewnętrzne przeczucie, że te były dzika)
Co jakiś czas pojawiają się kałuże, w których ukrywają się żabki, co na pewno spodoba się dzieciom
- Wady
Na szlaku nie ma mowy o wózku
Komary nas nie gryzły, ale przyjechaliśmy do domu z pasażerem na gapę: kleszcz u męża. Raz zdarzyło mi się zapomnieć "psikadła" na owady...
Od alei bukowo-dębowej jest trochę daleko i szlak nie posiada dalej atrakcyjnych widoków, miejscami idzie się przez pokrzywy, błoto i wysokie trawska
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
lipiec 2011
Zdjęcie
Początek szlaku - San
Schody na Kozigarb
Fragment alei dębowo - bukowej
Szlak leśny
Ina