Zalew

SOLINA - Zapora

 
5.0 (1)
  13369 2

SOLINA - Zapora

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zapora
  • Atrakcja całoroczna

Pierwotna wieś Solina znajdują się na dnie obecnego zbiornika wodnego. Został on utworzony po 12 latach budowy w 1968 roku, poprzez spiętrzenie wód Sanu i Solinki przez zaporę, która ma 81,8 m wysokości (najwyższa w Polsce) i 664 m długości. Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km2 i największą w Polsce pojemność (472 mln m3). Maksymalna głębokość zbiornika solińskiego to 60 m przy zaporze. Poniżej znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW. Teren zapory w Solinie jest dostępny dla turystów, a wnętrze można zwiedzać z przewodnikiem. Także powstałe jezioro zostało w pełni zagospodarowane na cele rekreacyjne, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez żaglarzy z całej Polski.

FotoGaleria

Zdjęcia

Port, a obok plaża
Na zaporze
San za zaporą
Zalew

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe (rozwiń)

Adres:
Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej przy Elektrowni Wodnej Solina - Solina, tel. 13 492 12 75

Współrzędne geograficzne*:
Solina (woj. Podkarpackie) - Zapora

format D: N49.3953903°,  E22.4542522°
format DM: 49° 23.723418'N, 22° 27.255132'E 
format DMS: 49° 23' 43.41''N, 22° 27' 15.31''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Noclegi (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Solina w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Solina wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Położona w malowniczym terenie zapora na Sanie w Solinie jest najpopularniejszym deptakiem w Bieszczadach.  Można tu z jednej strony podziwiać potężny zalew i pływające po nim  kolorowe żaglówki, a z drugiej zalesioną dolinę Sanu.   Wstęp na zaporę jest bezpłatny i nieograniczony czasowo. Podobno warto przespacerować się  wieczorem przy włączonych latarniach, ale sami nigdy nie zostaliśmy tu do zmroku. Można też zwiedzać wnętrze z elektrownią wodną, należy w tym celu umówić się na konkretną godzinę. W sezonie warto zrobić to z wyprzedzeniem, bo wolne miejsca szybko się wyczerpują, nam przynajmniej nie udało się wejść.
Jadąc z dziećmi najlepiej dla bezpieczeństwa znaleźć parking jak najbliżej wejścia na zaporę, ponieważ w sezonie ruch samochodowy jest spory. Przed wejściem na zaporę jest kilka restauracji. Zagrożenia dla rodzicielskiego portfela ograniczają się w zasadzie do lodów i dupereli na straganach,  praktycznie nie ma automatów dla dzieci. Trzeba być przygotowanym na zdarzający się na zaporze silny wiatr.  Barierki bardzo bezpieczne, betonowe, ale z prześwitem na samym dole, więc dzieci mogą tamtędy podglądać rybki w wodzie.  Można zobaczyć lądowisko helikopterów, nasz młody był zachwycony. Cała zapora jest łatwa do przejechania wózkiem, schody są dopiero po drugiej stronie, ale do przebrnięcia. Tam też  liczne restauracje, smażalnie, gofry itp. a z atrakcji plaża z wypożyczalnią rowerków wodnych w kształcie autek. Sporo na niej kamieni, a piasek niefajny, do zabawy się nie nadaje. Obok kilka dmuchańców i kule wodne. Poza sezonem całą tę część zamykano około  godz. 19.  Za plażą  jest port oferujący rejsy statkiem po zalewie, a kawałek dalej w stronę zapory działa niewielkie wesołe miasteczko. 
Ku naszej uciesze, po powrocie na parking  przed godz. 20 okazało  się, że parkingowy zrezygnował już z czekania na nas i nie skasował należności (4 zł/h).

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Do oglądnięcia największa zapora w Polsce
Łatwo poruszać się wózkiem
Dużo lokali gastronomicznych
- Wady
Mała widoczność z zapory dla najmłodszych
Drogie parkingi
Wiek dziecka/i
1,2,3 lata
Data pobytu
Jesteśmy tu co roku
Zdjęcie
Port, a obok plaża
Na zaporze
San za zaporą
Zalew
Ina