Stacja wąskotorówki

CISNA - Bieszczadzka miejscowość

 
4.0 (1)
Hot   16743 2

CISNA - Bieszczadzka miejscowość

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Bieszczadzka miejscowość
Atrakcja całoroczna

Cisna to wieś położona w Bieszczadach w dolinie Solinki przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 893 i 897. Dawniej przebiegał przez nią stary szlak handlowy, wiodący na drugą stronę Karpat. Założona została w 1552 roku przez rodzinę Balów na prawie wołoskim. Status uzdrowiska uzyskała Cisna w 1974 r. Znajduje się tu 31 zarejestrowanych Ośrodków Wypoczynkowych. Cisna kojarzona jest przede wszystkim z bieszczadzką kolejką wąskotorową. W sezonie zimowym czynny jest tu wyciąg narciarski na stokach Hona (Honia).

GALERIA

Zdjęcia

Widok z pociągu
Stacja wąskotorówki

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Podkarpaciu. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

KONTAKT, LOKALIZACJA (rozwiń)

Współrzędne geograficzne*:
Cisna / Podkarpackie - Bieszczadzka miejscowość

format D: N49.2132625°,  E22.3280941°
format DM: 49° 12.79575'N, 22° 19.685646'E 
format DMS: 49° 12' 47.75''N, 22° 19' 41.14''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

MAPA I DOJAZD (rozwiń)

Swap Start/End

NOCLEGI (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Cisna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Cisna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Cisna to mała bieszczadzka miejscowość wypoczynkowa położona nad rzeczką Solinką. Znakomite miejsce na wycieczki w góry, choć nasze dziecko było jeszcze  na to za małe. Można jednak korzystać  z innych atrakcji jak np. odpoczynek nad górskim potokiem czy podziwianie krajobrazów, chociażby z bieszczadzkich dróg.  Solinka jest płytka, z kamienistym dnem, dobrze więc zabrać buty do wody. Nie da się popływać, ale dzieci lubiące się chlapać i zabawę kamyczkami będą zachwycone. 
W Cisnej jest trochę stylowych restauracji i knajpek, każdy powinien zaleźć coś, co lubi. Poruszanie się wózkiem jest bezproblemowe, może jedynie z wyjątkiem samego nabrzeża rzeki. Miejsc noclegowych jest sporo, my nie szukaliśmy niczego z góry, co było o tyle dobre, że szybko znaleźliśmy super lokalizację (łącznie z hamakiem i króliczkiem w ogródku). 
Jeżeli wieczorem chcecie wyskoczyć "do miasta" na piwko koniecznie trzeba wziąć ze sobą latarkę – my doznaliśmy szoku, kiedy magle (chyba o 22) w całej Cisnej zgasły latarnie i tylko w knajpkach świeciło się światło. Gdyby nie breloczek z 1 diodką nie wiem, jak byśmy dotarli do naszej noclegowni. Jeszcze z dziecięciem śpiącym w wózku...
Cisna nam się podobała, ale jej najbardziej rozsławiona atrakcja czyli bieszczadzka kolejka  wąskotorowa może rozczarować. Wprawdzie dzieci uwielbiają takie przejażdżki, ale przypuszczam, że tak samo jak my zawiedzione będą osoby, które już jeździły podobną ciuchcią.  Trasa wydaje się ciekawa, w końcu kolejka przecina Bieszczady, jednak w rzeczywistości okazuje się, że gór oglądamy niewiele.  Stacja początkowa znajduje się we wsi sąsiadującej z Cisną - Majdan. Tory są poprowadzone głównie przez lasy, więc już po 15 minutach oglądania drzew byliśmy znudzeni. Czasem pojawił się jakiś ładny widoczek na góry czy strumyk, ale jak na ponad godzinną jazdę (w jedną stronę) to słabo.  Dziecko oczywiście usnęło po początkowym zachwycie samym faktem, że jedzie kolejką.  Punktem docelowym jest miejscowość Przysłup. Mamy tu tylko 2 czy 3 restauracje – wszyscy wysiadają na 30 minut, jedzą rybę albo inne danie i z powrotem do kolejki. Przeszliśmy się kawałek ścieżką, w nadziei, że przynajmniej tu odkryjemy jakiś fajny punkt widokowy, ale nie. Może gdzieś dalej był, nie wiem... 
Wzięliśmy profilaktycznie wózek ze sobą, gdyby był czas na jakiś spacer, albo dziecko chciało się przespać, ale spacerów brak, miejsca żeby rozłożyć wózek w wagoniku też (byliśmy w połowie czerwca, a dla męża nie było już miejsca siedzącego). Ogólnie byliśmy dalecy od zachwytu. Ładniejsza jest podobno druga trasa, do Woli Michowej, ale była mniej popularna i zlikwidowano ją nim zdążyliśmy to sprawdzić. 
Tuż za  Cisną, w miejscowości Liszna jest ciekawe mini-zoo (opisane w osobnym wpisie) – polecam.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Pełna gastronomia
Łatwe poruszanie się wózkiem
Mini zoo w pobliżu
Wypoczynek nad kamienistą rzeczką
Dobra baza na wypady w góry
- Wady
Ciemno jak w Cisnej po 22
Nie ma miejsca do pływania dla dorosłych
Kolejka wąskotorowa z marnymi widokami na trasie Cisna-Przysłup
Wiek dziecka/i
prawie 3 lata
Data pobytu
czerwiec 2011
Zdjęcie
Widok z pociągu
Stacja wąskotorówki
Ina