Skomentuj relację

Ocena atrakcji 
 
6.0
Do zamku znaki kierują już z głównej drogi za granicą słowacko-węgierską. Gdy jednak wjechaliśmy do Boldogkőváralja znaki się urwały, i mimo  że zamek był dobrze widoczny  to nie bardzo było wiadomo jak dojechać pod same mury. Okazało się, że trzeba skręcić w pierwszą drogę w lewo na początku wsi.  Parking  w czerwcowy dzień powszedni nie był płatny. 
Boldogkő należy do tego typu warowni, który wydaje mi się najatrakcyjniejszy z punktu widzenia turysty - sporych rozmiarów średniowieczne ruiny posadowione wysoko na skale. Właściwie z każdego miejsca wyglądają fantastycznie i robią duże wrażenie. Charakterystyczny jest drewniany pomost prowadzący po skale na wieżyczkę obserwacyjną.  Jest to niesamowicie efektowny widokowo element zamku. Z wieżyczki można podziwiać rozległy krajobraz,  teren dookoła to  malownicza równina z polami, winnicami, wioskami otoczona  w oddali górami. 
W zamku można przejść  się po dziedzińcach, ganku strażniczym na szczycie murów, zobaczyć piwnice z małą wystawą archeologiczną, narzędzi tortur i minerałami,   odtworzony młyn. W głównym budynku także są wystawy. m.in. militariów, a przede wszystkim ciekawą  ekspozycję makiet pól bitewnych. Scenki zawierają opisy w j. angielskim i niemieckim, można się więc dowiedzieć co oglądamy. Makiety są wykonane bardzo wiernie, oprócz  licznego miniaturowego wojska mamy budynki, zwierzęta i dokładnie odwzorowanie przyrody z drzewkami, rzekami. Jest też makieta zamku w czasach świetności. Zwiedzanie zajmuje więc spokojnie godzinę.
Dodatkowo zabytek posiada niezły sklepik z kilkoma fajnymi gadżetami dla dzieci w dobrych cenach.
Zdecydowanie warto tu wstąpić jadąc do Tokaju lub Sarospatak albo po prostu, gdy przekraczamy granicę węgierską w Tornyosnémeti i mamy do dyspozycji trochę czasu.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Sala z makietami
Widok z wieży obserwacyjne
Widok ze wsi
Piwnica
Wieża z pomostem na skale
Widok z ganku strażniczego

Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.