Skomentuj relację

Główny plac
Węgry
foetus
foetus
5506
Ocena atrakcji
 
5.0
W Gyor spędziliśmy 4 dni i miasto przypadło nam do gustu.  Najpierw jednak o uciążliwościach.
Starówka nad Dunajem ma zamknięty dostęp dla aut nieuprawnionych. Wybierając nocleg w jej obrębie trzeba się liczyć z pewnym utrudnieniem w postaci rampy i potrzeby porozumienia się z operatorem na odległość. Zwykle przebiegało to jednak sprawnie, podajemy nazwę kwatery i  nazwisko i rampa się otwiera. Kolejny problem to parking. Nasz pensjonat miał go za bramą, do której nie można było przekazać kluczy, więc każdorazowe skorzystanie z auta wymagało dwukrotnego wyjścia recepcjonistki w celu otwarcia i zamknięcia za nami bramy. 
Dwa główne miejsce do odwiedzenia z dziećmi  to baseny i zoo. Baseny rozłożone są przy starówce, ale nie zachwycają (opis w osobnej relacji), a do zoo nie zdążyliśmy pójść, bo w okolicy było sporo ciekawych miejsc,  tak że zabrakło nam czasu.
W mieście jest sporo zabytków od wieku XVII. Starsze są tylko pozostałości gotyckiego zamku, głównie wieża zamkowa w dolnych partiach i piwnice.  Reszta z XV-wieczną  kaplica jest niedostępna, bo po przebudowie w pałac służy jako rezydencja biskupów. 
Miejscowe muzea są połączone i można je wszystkie zwiedzić na jeden bilet 2 lub 3-dniowy. Porywające nie są, ale parę zwiedzić warto.  Prócz tego piękną bazylikę. Z zewnątrz trzeba natomiast zobaczyć ratusz, położony co dziwne, poza ścisłym centrum. Potężny gmach robi wrażenie, a zobaczyliśmy go przypadkiem jadąc autem. 
Gyor posiada 2 duże place.  Szechenyi Ter to wielki wybetonowane miejsce w samym centrum z pomnikiem - Kolumną Maryjną. Po środku znajduje się fontanna chodnikowa, a dookoła stoliki kawiarniane i restauracyjne. Dzieci mogą więc np. pojeździć na rowerku, a  przede wszystkim pochlapać się w wodzie, a rodzice odpocząć pod parasolkami. Jedno skrzydło placu zajmuje bardzo popularny  fastfood. 
Drugi plac to Dunakapu Ter położony bliżej Dunaju. Tutaj nic nie było i nic się nie działo, ale stała budka z lodami. To chyba kolejny  kultowy punkt, bo kolejka była tu zawsze ogromna. Warto jednak stanąć, bo lody pyszne a gałki wielkie.
W mieście można jeszcze znaleźć kilka ciekawych miejsc, jak fontanny, pomniki czy wąskie klimatyczne zaułki.
Ogólnie miasto  bardzo ładne, z fajną atmosferą,  będące dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, także dla miłośników dwóch kółek, bo dookoła widzieliśmy dużo ścieżek rowerowych.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Główny plac
Ulica na starówce
Kawiarnie na głównym placu
Kolejna oryginalna fontanna
Ciekawa fontanka - pomnik
Uliczka nocą
Wnętrze bazyliki

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.