Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Opactwo to wielka budowla, którą można  zobaczyć z odległości wielu kilometrów. Wygląda bardzo dostojnie na szczycie samotnej góry.  Darmowy parking utworzono trochę niżej, aby przed bramą wjazdową nie było ruchu samochodowego. Część parkingu  jest zadaszona i bez problemu  udało nam się znaleźć miejsce  w cieniu. Do opactwa dostajemy się bezpośrednio z parkingu  przez budynek centrum turystycznego z kasą, który posiada naziemne przejście nad drogą prowadzące wprost do parku klasztornego - zrobiono to  bardzo zmyślnie. 
Po wyjściu z lasku widać przysłonięte przez drzewa potężne mury obronne, klasztor był bowiem budowlą ufortyfikowaną.  Tutaj stoi  budka z  lodami i kawą, jest też toaleta.
Opactwo zwiedza się samodzielne z audio-przewodnikiem w języku polskim, który dostajemy w bocznej bramie.  Sprzęt działa bardzo dobrze, a informacje są ciekawe. Odpowiednie teksty uruchamiają się automatycznie po wejściu w strefę czujników rozmieszczonych na całej trasie.  Byliśmy  zdziwieni jak bardzo nasz 7-latek zasłuchał się w nie i chętnie zwiedzał cały obiekt. 
Dla turysty zabytek składa się z dziedzińca, fragmentu klasztoru, kościoła z kryptą oraz biblioteki. Reszta budowli jest niedostępna.
Dziedziniec pełni funkcję punktu widokowego,  rozciąga się stąd piękny widok na okolicę  (niestety na wieżę wstępu nie ma). W mrocznych, monumentalnych wnętrzach  można poczuć atmosferę świątyni z 1000-letnią historią. Popsuło ją nieco  pojawienie się wycieczki z przewodnikiem, która zakłóciła absolutną ciszę tam panującą.  Wspaniałe są sklepienia, polichromie, witraże, portale. Równie pięknie wygląda biblioteka, bardzo bogato dekorowana sztukaterią i malowidłami, wypełniona po sufit starymi księgami. Widzieliśmy podobną w Egerze, ale ta jest znacznie większa. Na koniec jest sklepik i wystawa zdjęć, ale mało ciekawa. 
Pozostaje pewien niedosyt, że do oglądnięcia jest jedynie niewielki procent opactwa (pełni ono jak przed wiekami funkcje - klasztorne i edukacyjne), ale ponieważ audio-przewodnik każe się zatrzymywać bardzo często, to  zwiedzanie  trwa  ok. 1 godziny. Samo przejście trasy turystycznej bez wsłuchiwania się w informacje może zająć tylko 20-30 minut. 
Dodatkowo można obejść cały klasztor dookoła oraz przejść na drugą stronę drogi, gdzie w dole znajduje się  arboretum i ogród zielny.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Zdjęcie
Mury obronne
Dziedziniec
Portal klasztorny
Kościół
Biblioteka

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.