Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Zwiedzanie gmachu Liceum warto rozpocząć od holu wejściowego, który posiada niesamowitą akustykę. Dzieciaki mogą trochę poszaleć szukając miejsc gdzie tupniecie czy klaśnięcie da najbardziej zwielokrotnione echo, a dzięki licznym i grubaśnym filarom zabawa w chowanego też jest niezła.  
Potem czeka nas długa wspinaczka po schodach. Na jednym bilecie mamy aż 4 atrakcje:  muzeum astronomii, magiczny pokój, camera obscura,  taras widokowy i wszystkie znajdują się na najwyższych kondygnacjach budynku, a właściwie w jego wieży. 
Muzeum to zaledwie  jedno skromnie wyposażone pomieszczenie.  Stoi w nim kilkanaście zabytkowych teleskopów. Przez jeden z  nich możemy zaobserwować pająka. Na podłodze biały marmur wskazuje  linię południka przebiegającego przez budynek. Na korytarzu można jeszcze zobaczyć odtworzoną  pracownię astronoma, ale także nie jest to nic szczególnego.  Plus tylko za to, że dla Polaków  przygotowano opis na kartce, choć styl polszczyzny pozostawia wiele do życzenia.
Ciekawszy jest Magiczny Pokój, gdzie można przeprowadzić i zaobserwować kilka doświadczeń  naukowych. Co ok. 30 min odbywa się mały wykład z pokazem działania urządzeń w ciemności, a potem można z nich korzystać. Choć i ta sala jest skromna (zupełnie inna skala niż wielkie centra naukowo-rozrywkowe w Polsce jak  Hewelianum czy Młyny Wiedzy) to jednak przyciąga uwagę najmłodszych i zostaliśmy tu na 2 cykle zabawa + wykład. Można m.in. poeksperymentować z laserem, robić balon z worka, włączać różne efekty świetlne  itp.
Za to camera obscura to już atrakcja pierwszej klasy. Wyjątkowa rzadkość i robi wielkie wrażenie. Stoimy w  całkowitej ciemności dookoła stołu i obserwujemy na blacie życie miasta na zewnątrz i to w kolorze! Prowadzący  steruje soczewkami, tak aby przybliżyć różne punkty miasta i omawia je. Dla  obcokrajowców objaśnia niektóre rzeczy w j. angielskim. Najlepsze są widoki  elementów  ruchomych  jak  samochody czy ludzie. Polecam zabranie ze sobą zwykłej kartki papieru, aby podkładać je np. pod jadący autobus. Fajny efekt i zabawa dla dzieci. Mieliśmy szczęście, że nasza grupa liczyła tylko 8 osób, więc nikt nie musiał się przeciskać, aby wszystko widzieć. Pamiętam, że przed laty w tłumie było znacznie gorzej - niestety  średnica stołu jest dosyć mała.
Ostatnia atrakcja to punkt widokowy. Jest to obszerny taras na otwartym powietrzu, z widokiem w każdą stronę. Świetne miejsce aby popatrzeć z góry na  piękny Eger.  Do dyspozycji są 2 lunety bez żadnych opłat, szkoda tylko że tak wysoko ustawione, że mniejsze dzieci nie dają rady z nich korzystać bez podtrzymywania. Można tu np. spędzić czas oczekując na pokaz camera  obscura, bo taras mieści się obok niego.
W sumie więc Liceum z Magiczną Wieżą zapewnia minimum godzinę dobrej rozrywki, my spędziliśmy tam prawie dwie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
7
Camera obscura
Muzeum Astronomiczne
Widok z tarasu
Magiczny Pokój
Hol wejściowy
Budynek Liceum z wieżą

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.