Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
4.0
Choć już kilku razy odwiedziliśmy Eger, to  nie znaliśmy tej atrakcji, mimo że wejście znajduje się w popularnej części  miasta, przy schodach do bazyliki. Można się tutaj schronić podczas dokuczliwych  upałów - przez ok. 40 minut będziemy przebywać w chłodnym, ale całkiem  przyjemnym klimacie. Zarzuciliśmy wszyscy coś na ręce i było w sam raz, część turystów miała jednak całkowicie odsłonięte ręce oraz nogi i  nie szczękali zębami. 
Piwnice zwiedza się z przewodnikiem. Bardzo miło, że pomyślano o Polakach i na wejściu otrzymaliśmy  kilka kartek z ogólnym  opisem w naszym języku oraz szczegółami dotyczącymi poszczególnych charakterystycznych miejsc podziemi. Są to wybetonowane i dosyć szerokie piwnice, przypominające schrony wojskowe.  Tylko mały fragment jest oryginalnym korytarzem bez betonu. Wilgotność jest bardzo duża, w wielu miejscach stoi woda i czasem chodzi się po drewnianych pomostach. Nie ma  za wiele do oglądania, ale natura wytworzyła kilka ciekawostek jak np. forma naciekowa o wyglądzie wodospadu, która w tutejszym mikroklimacie narasta w ekspresowym tempie - ok. 300  razy szybszym niż w naturalnej jaskini albo niesamowite korzenie drzewa, które przedostały się do piwnicy i pobierają stąd wodę.
Zagospodarowanie przez człowieka w roku 2014 sprowadzało się do scenki z figurą górnika, składowiska beczek, wystawy dawnych  narzędzi i gdzieniegdzie leżą też jakieś stare detale architektoniczne  - na razie więc wygląda to marnie, ale ma być lepiej.  Pod koniec jest wnęka, gdzie dzieciaki  mogą się  nieco pobawić w rzucanie do celu. Na pewno zainteresują ich też drewniane rynny, którymi odprowadzana jest w korytarzach  woda - przypomina to  płynącą  rzekę na wysokości ok. 1 metra.
W sumie atrakcja nie najwyższych lotów, ale zobaczyć warto. Polecam zabranie latarki, aby dokładnie przyjrzeć się korzeniom czy naciekom.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Korytarz z dawnymi sprzętami
Pomost nad mokrym korytarzem
Korzenie
Ciekawe nacieki
Podziemny korytarz
EGER - Miasto pod miastem

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.