Skomentuj relację

Zdjęcie
Węgry
Ina
Ina
22576
Ocena atrakcji
 
6.0
To właśnie Eger sprawił, że tak bardzo zakochaliśmy się w Węgrzech. To cudowne miasteczko jest rewelacyjnym miejscem np. na wypad na dłuższy weekend. Centrum miasta  nie jest duże, ale bardzo urocze. Pełne zabytkowych budowli i kamieniczek.  W sezonie ciągle odbywają się tu jakieś imprezy, koncerty, zawody. Najpiękniejsze jest wieczorem, kiedy można usiąść w knajpce na winie, jeśli jest chłodno to na krzesełkach czekają kocyki, tuż obok pan gra na skrzypcach albo klawiszach... Ach, można się zakochać. I do tego jezdnia daleko, więc dzieci mogą spokojnie biegać gdzie chcą. 
Nad starówką z wielkim placem i pomnikiem lokalnego bohatera  góruje zamek, zdecydowanie wart zobaczenia. Jest tu kilka ekspozycji osobno płatnych i sporo starych murów. Można po nich jak i ścieżkami między nimi przyjemnie pospacerować i pooglądać panoramę miasta z góry.  W sezonie urządzane są w zamku ciekawe imprezy. My widzieliśmy m.in. teatrzyk dla dzieci, pokazy jak z dawnego cyrku – ludzie na szczudłach, trąbki, bębny, do tego przemarsze wojsk, bitwy. No i rękodzieło i jadło regionalne.
Oprócz zamku do zwiedzania w Egerze jest jeszcze kilka innych ciekawych zabytków jak ogromna bazylika z przepięknym wnętrzem,  unikalne obserwatorium astronomiczne i biblioteka w budynku starej szkoły, czy bardzo wysoka i wąska wieża dawnego meczetu.
Eger w Polsce znany jest jednak przede wszystkim z kompleksu basenów. Nie są one nowe, ani tanie, ale dzięki regularnym modernizacjom oferują wspaniałą rozrywkę dla każdego, a dla rodzin z dziećmi w szczególności. Praktycznie co druga osoba tutaj to Polak.
W Egerze jest gdzie spacerować. Poza ulicami i placami  centrum, przy basenie znajduje się duży i ładny park ze starymi cyprysami i platanami, oddzielony od  basenu rwącą rzeką. Z drugiej strony basenu jest z kolei fajny plac z kamiennymi murkami, mostkami, sadzawkami i fontannami.
Eger słynie jeszcze z Doliny Pięknej Pani. Miejsce kultowe w tym mieście, chociaż ja wolę zdecydowanie starówkę. Nie będę się rozpisywać, tylko dla tych, którzy nie znają tematu: w dolinie są piwniczki z winami, wykute zresztą w skale wulkanicznej. Można napić się tam regionalnych win, z których najbardziej znanym jest wytrawne Egri Bikaver,  ale ja  uwielbiam Leányka – białe, mocno aromatyczne i słodziutkie, mniam... 
Weekendowymi wieczorami miejsce tętni życiem przy dźwiękach regionalnej lub cygańskiej muzyki. Za takie przygrywki oczekuje się jednak zapłaty i jak nie ma nowych gości,  od których można by ją wyciągnąć, kapela po prostu przestaje grać. Byliśmy tym zdegustowani, mąż który był tu przed wieloma laty twierdzi, że kiedyś  wyglądało to zupełnie inaczej. Komercjalizacja nie wyszła chyba winiarzom na dobre, bo podczas naszej kolejnej wizyty w sezonie, w środku tygodnia, wieczorem po Dolinie kręciła się tylko garstka turystów. Na pewno są jednak mniej i bardziej przyjazne winiarnie, trzeba się tylko rozeznać.  Niektóre były puściutkie, a z innych dochodziły wesołe śpiewy, szczególnie z tych urządzonych w budynkach, a nie piwnicach. 
Wino można kupować w butelkach albo  większych plastikowych pojemnikach (przechowywanie tylko do 3 miesięcy!) za naprawdę dobrą cenę. Dolina Pięknej Pani jest oddalona od centrum - na wieczorny wypad  trzeba albo zainwestować w taksówkę, albo znaleźć ochotnika do prowadzenia samochodu. Pod piwniczkami rozłożyło się kilka dużych punktów gastronomicznych, więc z głodu się nie umrze. Co więcej, jedzenie jest  tam wyśmienite.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Bardzo urokliwe, zabytkowe miasteczko
Przystępne ceny
Super baseny dla dzieci i dorosłych
Tanie wino
- Wady
brak
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
lipiec 2010
Zdjęcie
Zdjęcie
Bazylika i ciuchcia turystyczna
Uliczka z winiarniami w Dolinie Pięknej Pani
Uliczka na starówce
Zabytkowe budynki na starówce
Boczna ulica starówki z widokiem na zamek
Średniowieczny zamek
Ina

Komentarze

rezultatów: 1, wyświetlane 1 - 1
Sortowanie
Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.
Dodano: 21-04-2012
Wspaniałe miasto. Polecam Eger i Węgry każdemu. Po ostatnich wydarzeniach, które zostały przemilczane w naszych mediach szczególnie lubią tam Polaków. Sami zobaczcie jak podczas węgierskiego święta w Budapeszcie kilkadziesiąt tysięcy Węgrów wiwatuje na część gości z Polski:
http://vod.gazetapolska.pl/1363-lzy-wolnosci-dziekujemy-bracia-wegrzy
A
art
rezultatów: 1, wyświetlane 1 - 1