Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
4.0
Jurandvor leży tuż przed popularnym kurortem Baśka.  Po zjechaniu z górki Baśćańską Dragą, skąd można  podziwiać wspaniałe widoki,  warto zatrzymać się na pół godziny  w tej wsi, aby zobaczyć  bardzo istotny dla chorwackiej państwowości i tradycji zabytek. Jest to romański kościół św. Łucji z kamienną płytą (Baśćanska ploća) z tekstem pochodzącym z XI wieku,  po raz pierwszy wzmiankujący naród chorwacki.
Niestety oryginalna płyta jest w Zagrzebiu, a w Jurandvor pozostawiono wierną replikę. Kościół jest niewielki i nie ma w nim za wiele do oglądania. Obok widać jeszcze starsze, niskie  mury klasztoru benedyktynów, którzy wybudowali kościół. Świątynię ogląda sie po wykupieniu biletu (20 kn). Najpierw jednak w malutkim muzeum puszczany jest ciekawy 20-minutowy film o płycie w j. angielskim lub niemieckim. Można tu też zobaczyć inne fragmenty płyt z napisami w głagolicy. W około rozpościerają się ładne widoki.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
można zobaczyć 800-letnią świątynię i do tego uważaną za jedną z najważniejszych w całej Chorwacji
ciekawy film
- Wady
mało ciekawe dla dzieci
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
wrzesień 2009
Zdjęcie
Inne płyty z pismem w głagolicy
Widok na kościół, resztki opactwa i góry
Kościół i góry
Wnętrze kościóła św. Łucji, po lewej płyta
Widoczek spod kościoła

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.