Skomentuj relację

Zdjęcie
Zachodniopomorskie foetusfoetus 10758
Ocena atrakcji
 
5.0
Grodzisko to konkurencja dla starego i powoli zarastającego Punktu widokowego Zielonka. Oba leżą obok siebie, ale za wstęp na Grodzisko trzeba zapłacić. Jest on niżej położony więc widok mniej rozległy, ale delta Świny wygląda stąd ciekawiej. Do tego mamy sensacyjne odkrycia archeologiczne. 
Wszystko co dotychczas odkryto jest ładnie opisane na tablicach informacyjnych, a zbiór średniowiecznych  znalezisk można zobaczyć w gablocie. 
Do podziwiania malowniczych rozlewisk i wysepek utworzono taras z lunetą. Piękny widok (bardziej  na Zalew Szczeciński) jest też z tarasu restauracji, gdzie można coś przekąsić - są dania obiadowe jak i desery. 
Co do aspektów zabytkowych nie jest już tak dobrze. Oglądając billboardy z informacjami o odkrytym najstarszym kościele na Pomorzu turysta oczekuje, że będzie  mógł go zobaczyć. Niestety jedyne co widać to dziura w ziemi przykryta szczelnie brezentem. Nie wiem co za problem odsłonić mury, gdy jest słoneczna pogoda i nic im nie grozi. Można by  przynajmniej wyobrazić sobie jak kiedyś wyglądała słynna świątynia założona przez biskupa i świętego. Jak się jednak dowiedziałem dopóki nie zostaną całkowicie zakończone prace archeologiczne, mury pozostaną zasłonięte. 
Drugie odkrycie jest już lepiej wyeksponowane - fundamenty zagadkowej średniowiecznej wieży są odsłonięte  i zadaszone. Jest to jednak skromna atrakcja i tylko dla pasjonatów. Reszta grodziska to zwykły trawnik, brak nawet charakterystycznych cech jak wały czy fosa. Jednak mi się tu podobało, miejsce ma potencjał i mam nadzieję że z czasem się to wszystko rozwinie.
Dojazd autem  jest łatwy -  na drodze są oznaczenia. Samochód  najlepiej zaparkować za darmo pod pobliskim kościołem (parking przy Zielonce jest płatny), gdzie przy okazji przed wejściem warto obejrzeć romańską chrzcielnicę przeniesioną ze świątyni  na grodzisku. Dojście na punkt widokowy nie wymaga wspinaczki jak na Zielonkę, można iść z wózkiem. Dla dzieci, poza widokiem przez lunetę,  atrakcji nie ma żadnych. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękna panorama delty Świny
zaplecze gastronomiczne z tarasem widokowym
dobrze wykonane tablice informacyjne
- Wady
brak możliwości oglądnięcia fundamentów kościoła
dawny gród słabo wyeksponowany
Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Delta Świny
Grodzisko, widać fundamenty wieży i restaurację
XII-wieczna chrzcielnica przeniesiona pod obecny kościół
Punkt widokowy z lunetą

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.