Skomentuj relację

Zamek od frontu
Warmińsko-mazurskie foetusfoetus 6482
Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek stoi przy głównej ulicy Ostródy. Prosta ceglana bryła, wielokrotnie przekształcana,  specjalnego wrażenia nie robi.  Tylko masywność murów  i działo przy wejściu świadczy o obronnym charakterze. Turysta może bezpłatnie wejść na dziedziniec, a  po wykupieniu biletu zwiedzić 3 sale.  W jednej większość miejsca zajmuje duża, historyczna makieta Ostródy. Z niej przechodzi się do sali z wystawa stałą poświęconą miastu. Eksponaty to znaleziska archeologiczne, stare meble, urządzenia. Sporo miejsca poświęcono Napoleonowi,  jest trochę  pamiątek z tamtego okresu. 
Ciekawe są przedmioty średniowieczne, w tym miecz, topór i części ubioru (rękawica i buty) czy napoleońskie zastawy stołowe, ceramika.  Ale nie ma tego wiele. Uwagę zwracają wspaniałe gotyckie sklepienia. 
Ostatnia, największa komnata to wystawa czasowa, poświęcona bitwie pod Tannenbergiem podczas I wojny  św. Przygotowana całkiem dobrze, ale skierowana zdecydowanie do turystów płci brzydkiej. Różnorodne eksponaty, broń, mundury, dokumenty, plany, stare zdjęcia, pamiątki z pocz. XX wieku, w tym np. album do kolekcjonowania kart z pruskimi żołdakami.   Tak jak w poprzednich salach, zupełny brak wykorzystania technik multimedialnych.
Oferta muzeum jest więc skromna, ale i opłaty niskie. Komnaty zamkowe mają jednak swój klimat, warto je zobaczyć. Dziedziniec posiada krużganek i interesujące średniowieczne portale, o dziwo na piętrze większych rozmiarów niż na parterze. 
Na zewnątrz (na lewo od wejścia) można zobaczyć  kamienne relikty wieży latrynowej (wraz z podporami łącznika), która nie przetrwała. Szkoda, że jej nie przywrócono podczas odbudowy w latach 70-tych, zamek zyskałby na atrakcyjności...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Zamek od frontu
Sala z wystawą czasową
Pamiątki z czasów napoleońskich
Tył zamku
Komnata zamkowa
Dziedziniec ze studnią

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.