Skomentuj relację

Klasztor
Warmińsko-mazurskie InaIna 7437
Ocena atrakcji
 
4.0
Wojnowo to spokojna, urokliwa  wioska, która zwróciła naszą uwagę. Położona jest nad malowniczą rzeką Krutynią, po której odbywają się popularne spływy, można tu więc natknąć się na bardzo ładne widoki.  My np. widzieliśmy kąpiące się konie.
W Wojnowie znajdują się dwa obiekty religijne zasługujące na obejrzenie: jedyny w Polsce klasztor starowierców oraz cerkiew prawosławna. Klasztor jest położony na jeziorem Duś, a  prywatni właściciele oprócz udostępniana go za drobną opłatą zwiedzającym, prowadzą też na jego terenie gospodarstwo agroturystyczne.  Jest więc staw, plaża, wypożyczalnia sprzętu i huśtawki. Niestety  chyba tylko dla wynajmujących pokoje gości, ale pospacerować można.  Zwiedzanie klasztoru nie trwa zbyt długo, bo i obiekt wielki nie jest, choć  ciekawy. Ostatnia z żyjących tu sióstr zmarła parę lat temu, ale nadal mamy wrażenie, że wnętrze wygląda tak, jakby siostry miały za chwile zebrać się w nim na modlitwę: są rozłożone stare księgi, akcesoria liturgiczne i oczywiście ikony. Dodatkowo można obejrzeć stare zdjęcia z dawnym Wojnowem i starowiercami. Myślę, że z najmłodszymi dziećmi lepiej nie wchodzić do środka, żeby nie skupiać wzroku tylko na jego ciekawskich rączkach. 
W lesie za klasztorem można zobaczyć cmentarz starowierców.
Drugi obiekt w wiosce to wspomniana drewniana cerkiew prawosławna. Jeśli jest zamknięta należy udać się do domu klasztornego za nią i tam poprosić jedną z sióstr o możliwość zwiedzenia. Opłata wynosi bodajże 2 zł. Powiem szczerze, mnie wnętrze jakoś nie urzekło, dużo bardziej podobała mi się sama architektura cerkwi, a chyba jeszcze bardziej kontrast ślicznej młodziutkiej twarzy siostry z jej strojem. 
Cerkiew jest żywym miejscem kultu, więc żeby nikogo nie obrazić radzę w upalne dni przygotować odpowiedni strój lub chociaż okryć się jakąś chustą (zakryte ramiona itd.) .


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Bardzo ładna okolica
Ciekawa architektura świątyń
Klasztor starowierców jest unikatem w skali kraju
- Wady
Zwiedzanie obu wnętrz z maluchami nie ma większego sensu (dlatego my zwiedzaliśmy pojedynczo), starszakom może się już spodobać
„Ciekawskim” doradzam wcześniejsze przygotowanie merytoryczne, na miejscu raczej nie uzyskamy żadnych informacji
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
czerwiec 2010
Klasztor
Cerkiew prawosławna
Okolica przy klasztorze
Rzeka Krutynia
Plaża przy klasztorze
Kąpiel w Krutyni
Ina

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.