Skomentuj relację

Świętokrzyskie foetusfoetus 3230
Ocena atrakcji 
 
6.0
Wg mnie Krzyżtopór to drugie (po Ogrodzieńcu) najpiękniejsze ruiny w Polsce.  Nie są one położone w tak malowniczej okolicy jak słynne jurajskie "orle gniazdo", ale skala i rozmach budowli robią niesamowite wrażenie. Bardzo podobają  mi się też efekty prac wykonanych podczas ostatniego remontu. Zadbano, aby turyści mogli dostać się do miejsc  wcześniej niedostępnych, a wytyczenie kilku różnorodnych tras zwiedzania zabytku to fantastyczny pomysł, który powinien wciągnąć  nawet najbardziej  negatywnie nastawione do zwiedzania  dziecko (sprawdzone na naszym skwaszonym tego dnia synu). Choć na murach zainstalowano  oświetlenie to jednak są miejsca pogrążone w ciemności,  więc warto  mieć ze sobą  latarkę.  Dzięki niej maluchy na pewno będą chętniej eksplorowały ruiny. 
Trasy oznaczone są numerowanymi tabliczkami. Nie prowadzą one turystów za rączkę i czasem trudno je znaleźć, szczególnie w piwnicach, w których panuje półmrok, albo w miejscach gdzie  przecina się kilka szlaków. Jeden fragment piwnic ma oznaczenie "dla odważnych". Jest to niskie, ciemne przejście między korytarzami i w nim małe dzieci mogą mieć radochę, bo mają przewagę nad dorosłymi  -  ci muszą iść na kolanach. Inne trasy prowadzą dookoła ruin, po komnatach parteru, piętra oraz do źródełka bijącego w zamku i na punkt widokowy na ogrody (które dopiero czekają na odtworzenie).  Jedynym mankamentem jaki zauważyłem jest to, że rozrysowane mapki szlaków znajdują się tylko w jednym miejscu (w bramie), a chciałoby się zerknąć na nie podczas zwiedzania.
W zamku nie była prezentowana  żadna wystawa, ale sam spacer  pośród murów tak wyjątkowej budowli   jest wystarczająco emocjonujący. Ciekawym kontrastem dla zrujnowanych wnętrz warowni jest nowoczesna i lśniąca czystością toaleta, w której także wyeksponowano kamienne mury.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
maj 2016

Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.