Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.5
Odbudowanie zamku w Bobolicach budzi kontrowersje, ale trzeba przyznać, że budowla dobrze wpasowała się w otoczenie. Polecam przejść się do Bobolic z Mirowa (lub vice versa) ścieżką między skałami i laskiem. Znacznie ciekawsza trasa niż spacer asfaltową drogą, choć trochę bardziej wymagająca [nieaktualne, ścieżka zamknięta!). Szczególnie widok zamku Bobolice z boku (z sąsiedniego wzgórza) jest imponujący. Postawiono tu ławeczkę, a na stoku jest sporo miejsca, aby na chwile powygrzewać się w słońcu i po napawać wzrok.
Po zakupie biletu na konkretną godzinę musimy poczekać przed bramą, bo na dziedziniec wstępu nie ma.
Warto ten czas poświęcić na oglądnięcie warowni z każdej możliwej strony, bo usytuowanie miedzy wapiennymi skałkami gwarantuje kolejne ciekawe widoki.
Po wejściu do środka musimy podjąć decyzję czy skupiamy się na dokładnym słuchaniu przewodnika czy oglądamy też zamek sami. Opowiada on o dziejach i wyglądzie zabytku przez cały czas i to nawet interesująco, ale nie ma czasu żeby zapoznać się z tablicami informacyjnymi na dziedzińcu czy wejść na ganek strażniczy. Za to należy się wielki minus.
Wnętrza urządzono poprawnie i gustownie. Portale i kominki, mimo że współczesne wyglądają jak oryginalne. Kute żyrandole, pochodnie na ścianach, stare meble, trofea myśliwskie nadają budowli realizmu. Poruszamy się wąskimi korytarzami oglądając kilka udostępnionych komnat. Najważniejsze to kaplica oglądana zza krat i sala rycerska ze zbrojami, bronią i paroma intrygującymi eksponatami. Są nimi np. pas cnoty czy metalowa maska z długimi uszami, świńskim nosem i wystawionym językiem dawniej zakładana za karę kłamcom.
Na górze znajduje się zadaszony taras widokowy. Widok na malowniczą okolicę ciekawy, ale skałki i zamek w Mirowie ledwie widoczne spoza roślinności. A pamiętam, że 20 lat temu z "gołych" ruin bobolickich Mirów było widać prawie cały.
Wiele się tu zmieniło od tamtej pory. Czas pokaże czy na lepsze. Odbudowany zamek na pewno robi wrażenie i warto go oglądnąć.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 i 11 lat
Data pobytu
październik 2019
Na dziedzińcu
Widok z boku, ze szlaku Orlich Gniazd
BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny
BOBOLICE - Odbudowany zamek średniowieczny
Maska wstydu
Widok w stronę Mirowa
Widok z tarasu
Sala rycerska

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.