Skomentuj relację

Ocena atrakcji 
 
6.0
Akwarium stoi nad samym morzem przy popularnym gdyńskim deptaku, ale parkowanie aut jest dozwolone w pobliżu. Opłaty w parkometrach tylko w dni powszednie i wtedy można tu znaleźć miejsce, w weekendy bardzo o nie trudno. 
Ekspozycja zajmuje kilka pięter. Niepełnosprawni i turyści z małymi  dziećmi w wózkach mogą korzystać z windy. Placówka jest zresztą pod tym względem świetnie wyposażona i na każdej kondygnacji posiada własne wózki (bezpłatne) do wożenia dzieci, a na dole toaletę z przewijakiem. 
Najpierw wchodzimy do części muzealnej z planszami, makietami, rzeźbami i wypchanymi okazami. Warto uprzedzić o tym wcześniej dzieciaka,  bo mimo że wystawy są całkiem ciekawe  to nasz  nie mógł się już doczekać żywych zwierząt i zaczął marudzić. W tej części oglądamy m.in fajne dioramy prezentujące  środowiska morskie i nadmorskie z rożnych regionów świata, mnóstwo wypreparowanych gatunków ryb, makiety zwierząt morskich, porównanie ich wielkości z największym ssakiem i  dinozaurem. Kontynuacja ekspozycji znajduje  się  najwyższym piętrze. Tam głównym  elementem jest wielka makieta Bałtyku pokazująca ukształtowanie jego dna. Jest ona  w pewnym stopniu  interaktywna -  przyciskami można podświetlać określone miejsca - miasta, wyspy, głębie itp. Dookoła makiety rozmieszczone są stanowiska z różnymi  informacjami przyrodniczymi wzbogaconymi o  mapki, trójwymiarowe plansze i układanki  dla dzieci. Ma to na pewno  sporą wartość edukacyjną, ale nie wszystkich może interesować.
Pozostała część obiektu to już akwaria i terraria. Myślę, że ich ocena zależy od tego co kto już widział w życiu i jakie ma oczekiwania. Nie ma tu zapierających dech w piersiach widoków, znanych z filmów i  zdjęć zagranicznych oceanariów, wielkich zbiorników czy tuneli, w których ryby opływają nas  z każdej strony. Jednak to co jest, całkowicie nas usatysfakcjonowało.  Tradycyjne w większości akwaria prezentują się bardzo dobrze, posiadają ładny egzotyczny wystrój, a niektóre gatunki morskich stworzeń są po prostu niesamowite. Warto dłużej przy nich postać, bo czasem coś niespodziewanie  wysunie łebek z piasku, albo nieruchoma jak skała ryba zacznie nagle szaleć po całym akwarium.  Super zrobiono  zbiornik z meduzami, które niczym  w okienku można oglądać z ubu stron i pstryknać fajną fotkę z meduzą na twarzy. Nie brakuje koników morskich, rozgwiazd, małych rekinów, różnych krabów i wielokolorowych rybek żyjących w środowisku rafy koralowych (akwaria z rafą są oczywiście zdecydowanie najciekawsze).
Niestety nie zobaczyliśmy sali gdzie można dotykać  ryby. O jej istnieniu dowiedziałem się dopiero po powrocie. Nie wiem jak to możliwe, że nie widzieliśmy żadnych wskazówek ani nikt nas tam nie zaprowadził. Być może paniom z obsługi się spieszyło i pozbawiły nas tej atrakcji (kończyliśmy zwiedzanie niedługo przed zamknięciem placówki) albo sala była w jakimś remoncie.
Ogólnie jednak pomysł odwiedzin w pierwszy posezonowy weekend sprawdził się w 100%. Żadnego tłoku, wszystko można oglądać w dowolnej kolejności i dowolnie długo, mogliśmy też swobodnie wracać do najciekawszych akwariów, a czytałem że na wakacjach jest z  tym wszystkim  problem.
Bilety może nie są tanie, ekspozycje trochę staroświeckie, ale każdy z naszej trójki wyszedł zadowolony, więc wrażenia są jak najbardziej pozytywne, pewnie jeszcze tu wrócimy aby pogłaskać ryby.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Porównanie wielkości różnych zwierząt
Okienko z meduzami
Makieta Bałtyku
Duża rozgwiazda
Diorama rafy koralowej

Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.