Skomentuj relację

Zdjęcie
Pomorskie
foetus
foetus
4357
Ocena atrakcji
 
6.0
Żuraw jest częścią reprezentacyjnego deptaka gdańskiego i  pięknie prezentuje się  nad  Motławą, między ceglanymi basztami w rzędzie odnowionych kamienic. Najlepiej widać to z drugiego brzegu rzeki, lub wyspy Ołowianki na którą  można podpłynąć kursującym co chwilę stateczkiem.  O dziwo,  od strony  miasta Żuraw wygląda całkiem inaczej i idąc za pierwszym razem  ulicą Szeroką  nawet nie zorientowaliśmy się, że mamy przed sobą tę słynną budowlę. 
Cześć ekspozycyjna  umieszczona jest  w basztach  na 3  kondygnacjach. Wystawy są całkiem fajne i  zaciekawiły syna, pokazują np. makiety dawnych budynków portowych, w tym oczywiście samego Żurawia wraz z przekrojem, aby widzieć jak to wszystko było urządzone i jak działało (jedna makieta jest nawet ruchoma). Są  też części statków wyłowione z morza, sporo miejsca jest poświęcone gdańskim latarniom morskim i Twierdzy Wisłoujście oraz rzemiosłom związanym ze statkami jak np. powroźnictwo i smolnictwo. Parę pomieszczeń zamieniono na rekonstrukcje dawnych wnętrz z manekinami, np. kantorka kupieckiego czy salonu mieszczańskiego. Nie zabrakło 1 czy 2 terminali komputerowych, na których dzieci mogą się trochę pobawić, więc wystawa zasługuje na pochwałę.
2 najwyższe piętra  to właściwy dźwig -  drewniana konstrukcja  z wielkimi kołami i grubą liną. Tu wspinamy się po schodo-drabinkach i oglądamy tylko sam mechanizm, można też spoglądnąć przez okno na Motławę  z wyspami,  po czym wracamy  do ekspozycji. Szkoda, że nie można zobaczyć urządzenia w ruchu.
Na końcu jest salka z wielką makietą Twierdzy oraz miejscem do oglądnięcia filmu w telewizorze. Jest on poświęcony archeologii podwodnej, więc tematyka ciekawa, ale realizacja filmu niezbyt porywająca i nasz dzieciak szybko się znudził. Musieliśmy przerwać i wyjść, bo nie mógł  już wysiedzieć, ale sam pomysł z filmem na koniec jest bardzo dobry - można odpocząć po zwiedzaniu.  Nam zajęło ono  niecałą  godzinę.
Podsumowując,  uważam że zdecydowanie warto zobaczyć  Żurawia  nie tylko z zewnątrz ale i w środku. Jest to najbardziej charakterystyczny budynek Gdańska, a przy tym ekspozycja jest interesująca, a ceny wstępu bardzo niskie (dzieci i studenci do 26 lat płacą tylko 1 zł).
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
wrzesień 2014
Zdjęcie
Sala o Twierdzy Wisłoujście
Wewnątrz Żurawia
Rekonstrukcja domu mieszczańskiego
Model Żurawia z przekrojem
Koło deptakowe napędzające cały mechanizm

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.