Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.0
Zamek w Słupsku to obecnie muzeum z dosyć różnorodną ekspozycją. Wygląd zewnętrzny raczej nie zachwyca - nie jest to warowna budowla z basztami,  czy otoczona murem ze strzelnicami, lecz otynkowany na biało i stosunkowo niewielki budynek z wieżą po środku elewacji frontowej. Wraz  z całym otoczeniem prezentuje się jednak ciekawie.
Muzeum zamkowe należy do archaicznych instytucji, gdzie turyści są nieustannie śledzeni czujnym spojrzeniem licznych pań muzealniczek, które czuwają nad prawidłowym zachowaniem i przestrzeganiem regulaminu zwiedzania. I tak naszemu doszczętnie znudzonemu dziecku dostała się reprymenda za dotknięcie liścia rośliny rosnącej w doniczce! Na moje pytanie cóż to za "eksponat" i jak bardzo jest cenny usłyszeliśmy, że roślin podobnie jak eksponatów nie można dotykać, bo żyją! 
Cóż, mimo takiego nastawienia do turystów trzeba przyznać, że oferta muzeum jest bardzo bogata (rozłożona w dwóch budynkach), a wszystko za jedyne 10 zł. Nie jest to jednak miejsce dla dzieci. W miarę możliwości lepiej zostawić je z kimś albo rodzice powinni zwiedzać muzeum na zmianę. O ile na parterze są jeszcze jakieś interesujące rzeczy jak broń,  sarkofagi książąt pomorskich, ich szaty trumienne czy jakieś stare przedmioty  to wyżej raczej  nic już ich nie zainteresuje. A jest tam całe piętro z figurami i rzeźbami religijnymi pochodzącymi z pomorskich kościołów (w tym kilka nawet z XIV wieku), dawne wyposażenie: obrazy, szafy, kredensy, krzesła i inne meble. Najwyżej jest unikatowa wystawa poświęcona Stanisławowi  Ignacemu Witkiewiczowi. Prezentowane są głównie portrety wykonane przez artystę, jest też kilka rysunków,  zdjęć, książek, ale najlepszy jest regulamin firmy portretowej Witkacego - można się trochę pośmiać. To wszystko było  całkiem ciekawe, ale z marudzącym dzieciakiem na karku nie mieliśmy  czasu na dokładne oglądanie. Było jeszcze piętro ze sztuką współczesną, ale trudno odgadnąć co tam prezentowano.
Druga część ekspozycji w mieści się Młynie Zamkowym. Jest to budynek przed zamkiem, który  pełnił swoją rolę od średniowiecza do lat 60-tych XX wieku. Obecnie na dwóch kondygnacjach jest tam urządzona  wystawa etnograficzna, ale wciąż można zobaczyć na zewnątrz wodę przepływająca przez młyn i jakieś żelazne urządzenia mogące zainteresować dzieciaki. Wnętrze młyna przypomina skansen. Są tam zrekonstruowane pomieszczenia dawnych domostw na Pomorzu, stroje różnych grup etnicznych, współczesna sztuka religijna itp. 
Kolejny budynek kompleksu zamkowego to spichlerz. Działa tam herbaciarnia i organizowane są wystawy czasowe. Można wpaść na herbatkę po zwiedzaniu muzeum. Poza tym w pobliżu jest nieudostępniana dla turystów wysoka wieża w fortyfikacjach miejskich - Brama Młyńska. 

Zamek leży w centrum miasta, ale nie jest widoczny z rynku. Trzeba się kierować znakami lub mapą.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
dużo ekspozycji
niskie ceny biletów
eksponaty nawet z XIV wieku
- Wady
nieciekawy wygląd i brak cech obronnych zamku
muzeum nudne dla dzieci
rygor znany ze starych socjalistycznych placówek
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
lipiec 2012
Wnętrza zamku

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.