Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Kościół to ogromna bryła wciśnięta w gęstą zabudowę starego miasta. Z wysoką wieżą trudno objąć ją obiektywem. Mimo to wnętrza nie oczarowują. Spodziewałem się czegoś bardziej majestatycznego. Białe, często gołe ściany, nie kojarzą się z gotycką katedrą.
Jednak po chwili monumentalizm budowli i unikatowe wyposażenie zatarły początkowe wrażenie.
Kościół w dużym stopniu zachował XV-wieczny wystrój. Uwagę zwraca przede wszystkim zegar astronomiczny, baptysterium z chrzcielnicą, gotyckie ołtarze, organy, całe mnóstwo płyt nagrobnych (udało mi się znaleźć z XVI wieku, ale są ponoć starsze). Dlatego wskazane jest zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie na co patrzymy. Na pewien czas dołączyłem do jakiejś wycieczki i dzięki temu usłyszałem m.in. fascynującą opowieść o wspomnianym zegarze. Jest w nim zawarte bardzo wiele informacji: kalendarz zwykły i liturgiczny, imiona świętych, daty świąt, fazy księżyca itp. Najważniejsze miejsca i elementy posiadają na szczęście tabliczki z opisem i to dość obszerne.
Wg mnie kontrowersyjne są groby współczesnych polityków: prezydenta miasta Adamowicza czy marszałka Płażyńskiego. Miejsca ich pochówku są specjalnie wyeksponowane i sprawia to dziwne wrażenie w średniowiecznej świątyni.
Zdążyłem się już jednak przyzwyczaić do gdańskiej specyfiki - polityczne sfiksowanie można tu zauważyć nawet w zoo.
Bazylika to również jeden z wielu punktów widokowych w Gdańsku. Konkretnie jego wieża, na którą wstęp jest płatny i to dość drogo, ale nie można jej traktować jedynie jako miejsce widokowe. Poznajemy przy okazji najstarsze wnętrze zabytku, a samo wspinanie się jest emocjonujące i stanowi wyzwanie z powodu kolosalnej wysokości budowli.
Wychodzimy do góry najpierw wąską średniowieczną klatkę schodową, potem w części dzwonnej szerokimi schodami dostawionymi do ścian. Widzimy wtedy świątynię z zupełnie odmiennej perspektywy - powyżej sklepienia i jest to dość rzadkie. Można tu odpocząć na ławeczkach. Po drodze widoczne są też dwa dzwony, ale nie są one zabytkowe.
Nagrodą za dotarcie na szczyt jest rozległa panorama Trójmiasta z Bałtykiem włącznie. Wieża jest najwyższym punktem starówki gdańskiej, więc widok jest imponujący, ale nie idealny z powodu wysokiego dachu, który nieco go przysłania.
Przy gorszej pogodzie warto upewnić się (telefonicznie) czy wieża będzie dostępna, bo jest otwierana tylko przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
GDAŃSK - Bazylika Mariacka
Widok z ulicy
Baptysterium
Wnętrze bazyliki - katedry
Wnętrze kościoła
Zegar astronomiczny z XV w.
Jedna z płyt nagrobnych
Kaplica św. Elżbiety z XV-wiecznym wyposażeniem
Średniowieczna klatka schodowa w wiezy
Szersza część wieży
Nad sklepieniem bazyliki
Widok z wieży
Widok z wieży

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.