Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.0
Do Rewy przyjechaliśmy na niecały dzień, w ramach poznawania okolic Trójmiasta. Miejsce znane jest z niesamowitych zdjęć z lotu ptaka. Wąski piaszczysty cypel głęboko wbija się w morze (a właściwie Zatokę Pucką). W niektórych artykułach tutejszą plażę nazywa się jedną z najpiękniejszych na świecie, co nie świadczy dobrze o kwalifikacjach autorów do pisania o tematyce turystycznej. Plaża ma swoje zalety, ale i poważne wady.

Miejscowość jest mała i spokojna. Autem dojeżdżamy nad samo wybrzeże, do molo, a potem droga prowadzi wzdłuż brzegu do cypla. Po drodze jest kilka prywatnych parkingów, opłata wynosiła 10 zł za dzień.
Zabudowa znajduje się blisko wody, można więc znaleźć tu noclegi z widokiem na morze.
Rewę poznaliśmy tylko z tego odcinka (molo - cypel), ale jest to chyba jej najważniejsza cześć.
Przed cyplem znajduje się Aleja Zasłużonych Ludzi Morza z oryginalnym krzyżem i tablicami pamiątkowymi poświęconymi m.in. gen. Hallerowi, adm. Unrugowi, marsz. Piłsudskiemu, min. Kwiatkowskiemu i innym mniej znanym postaciom. Miejsce jest ładnie zagospodarowane z ławeczkami i ozdobną roślinnością.
Cypel to bezsprzecznie jedno z najfajniejszych miejsc nad Bałtykiem, ale należy oddzielić ocenę cypla od plaży rozumianej jako kąpielisko. A to jest niestety bardzo marne. Z jednej strony brzeg był cały w glonach. Z drugiej dało się znaleźć prześwity, ale i tak nie było łatwo o miejsce bez zielonego badziewia. Poza tym piasek nad wodą jest ogólnie pokryty kamyczkami, które też uprzykrzają życie (warto mieć np. klapki). Cypel najlepiej więc sprawdza się do spaceru, robienia zdjęć, bo widoki są piękne. I nie ma tłumów turystów. Obowiązkowo każdy pstryka sobie fotki na końcu cypla i tylko tam było trochę więcej ludzi.

Po pewnym czasie zeszliśmy na normalną plażę. Są dwa kąpieliska po obu stronach cypla. Wybraliśmy po lewej, bliżej mola, bo ta strona wydawała się nieco mniej zagloniona i był rozłożony wodny plac zabaw (płatny), poza tym można popatrzeć na wind- i kite-surferów. Rozłożyliśmy się przy w miarę czystym brzegu. Woda było stosunkowo ciepła, ale fale bardzo małe. Dopiero z czasem przyszedł wiatr i fale zrobiły się bardziej efektowne. Jednak pojawiła się też plaga owadów - jakieś małe pszczoły czy osy.
Szczególnie przylatywały do kolorowych przedmiotów. Myśleliśmy że to chwilowe, ale wciąż odlatywały i pojawiały się znowu. Były naprawdę dokuczliwe, pogoda też się psuła, więc bez żalu ewakuowaliśmy się z opustoszałej już plaży.

Poszliśmy w kierunku mola drogą pełniącą chyba rolę deptaka nad-plażowego. Po drodze stoi wielki napis I❤REWA i całkiem fajny lokal-smażalnia o swojskiej nazwie "Fryta Bar". Choć od morza oddziela ją droga, to można tu znaleźć miejsca widokowe. Zamówione ryby były bardzo smaczne. Inny, nieźle wyglądający lokal z tarasem na dachu stoi przy molo, ale nie korzystaliśmy. Poza tym w okolicach plaży widzieliśmy jeszcze tylko 2-3 większe bary/restauracje, reszta to budki i cukiernie.
Część nabrzeża jest pokryta głazami chroniącymi brzeg, więc można co najwyżej usiąść na kamieniach i popatrzeć na rozbijające się fale. Podobno jednak wkrótce ma się to zmienić - zostanie zwieziony piasek i będzie normalna, szeroka plaża.
Rewskie molo to raczej większy pomost, nie jest to prawdziwe molo turystyczne, ale spełnia swoje zadanie jako punkt widokowy na Zatokę Pucką. Można też popłynąć stąd tramwajem wodnym do Jastarni, omijając zwyczajowe korki na Półwyspie Helskim, jednak trzeba za to słono zapłacić.
Końcowa cześć molo to pomost nieogrodzony. Stała tam zaskakująco wyglądająca łódź - jakby miniatura okrętu wojennego. Z Internetu dowiedzieliśmy się, że to domowej roboty Pancernik M5 wzorowany na prawdziwym okręcie, służący jako łódź turystyczna i rybacka! Tak więc unikalna rzecz, szkoda, że nie ma żadnej tabliczki informacyjnej.

Ogólnie miejscowość podobała nam się, ale wspomniane mankamenty plaży przeszkadzały, zwłaszcza dzieciom. Nie wiem na ile mieliśmy pecha, a na ile są to problemy częściej tu występujące...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
Cypel
Widok na wschód - widać torpedownię w Gdyni
Krzyż Morski
REWA - Miejscowość nadmorska z Cyplem
Końcówka cypla
REWA - Miejscowość nadmorska z Cyplem
REWA - Miejscowość nadmorska z Cyplem
Plaża północna
Mały port za molo
Pancernik M5 przy pomoście za molo
REWA - Miejscowość nadmorska z Cyplem

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.