Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
3.5
Inflacja co prawda szaleje, ale to co się dzieje z cenami w niektórych atrakcjach turystycznych jest nieakceptowalne. Na żądanie 300 zł od rodziny 2+2 mogły sobie do niedawna pozwolić tylko najlepsze placówki, gwarantujące cały dzień lub nawet weekend wrażeń i dobrej zabawy. Obecnie, na podobną kwotę ceni się mało znany park rozrywki oferujący ledwie 11 atrakcji!

Początkowo Park Ewolucji w Sławutówku prezentuje się pozytywnie. Duży bezpłatny parking, darmowa mapka z opisami przy kasie, schludne alejki brukowane i drewniane pośród łąk oraz kanałów wodnych, ładne oznaczenia wskazujące drogę do poszczególnych atrakcji. Głównymi punktami zwiedzania są 3 obiekty z krótkim, ale efektownym repertuarem filmowym.
Pierwsze to Kino Prehistoryczne - 15 minutowe przedstawienie z wesołym dinozaurem. Trochę śmieszne, trochę pouczające, ogólnie całkiem fajne. Tylko czemu dinozaur mówi że spotkamy się po wyjściu z kina, ale na zewnątrz wcale go nie ma? Musiałem tłumaczyć córce, że chodzi o dużą makietę t-rexa, ale na zdjęciach promocyjnych faktycznie pojawia się postać przebrana za tego dina, więc ewidentnie robią nas tu w balona. Film ogląda się w małej salce, nie ma tu żadnych efektów i nie ma znaczenia miejsce siedzenia.
Kolejny seans odbywa się obok, w bardzo oryginalnym pomieszczeniu - wielkim batyskafie. Jest tu puszczany film 7D z podróżą po prehistorycznych głębinach. Trwa tylko 10 minut, ale jest rewelacyjny, z super końcówką. Film ogląda się na stojąco, aby czuć efekty w ruchomej podłodze. Salka podzielono na 2 sektory. Obojętne, który wybierzemy, ale wskazane jest, aby zająć miejsce jak najbliżej środka. Dzieci mogą mieć tu problem z widocznością, nie można trzymać ich na rękach, ani na barierkach, pierwszy rząd wydaje się więc najlepszy. Z bliska widać jednak czerwone paski na ekranie, prawdopodobnie skazy na matrycy.
Ostatni seans odbywa się w najdalej położonej piramidzie. Utworzono tu ścieżkę grozy, którą zwiedza się w grupach. Jej częścią są multimedialne pokazy z faraonem chroniącym swoje skarby oraz kolejny film 5(czy ileś tam)D. Jest on przeznaczony dla dzieci od 10 lat, ale można się uprzeć i zabrać młodsze (kto nie chce, wychodzi z piramidy przed filmem). Film ogląda się w unoszących się siedzeniach i nie można go przerwać, trzeba więc rozważyć czy dziecko wytrzyma. Nawet dorosły mający problemy z błędnikiem, migrenę itp. może odczuwać dyskomfort. Seans jest jednak świetny - ekstremalna wersja przejażdżki wagonikiem w kopalni, która jest często spotykana w małych kinach 5D/6D/7D. Jest naprawdę szybko, jazda w przód, w tył, opadanie i straszące kościotrupy, pająki i inne niespodzianki. Nasza 6-letnia córka mówiła, że czasem zamykała oczy, ale podobało jej się. Mankamentem jest nie w pełni wykorzystanie możliwości oddziaływania na widza, np. przejeżdżając przez płomienie liczyłem na powiew gorącego powietrza, ale nic takiego nie było.
Nieźle, choć bez szału, w Parku Ewolucji wykonano Obrazy Prehistorii - część ścieżki edukacyjnej ze scenkami z życia ludzi pierwotnych. Scenkom towarzyszą porządne merytorycznie opisy, choć z literówkami nawet w głównych tytułach.
Można się jednak sporo dowiedzieć o naszych dalekich przodkach,
Na ścieżce z dinozaurami jest gorzej. I nie chodzi o makiety dinozaurów, które są w miarę OK i niekiedy fajnie zaaranżowane (choć przy tylu dinoparkach w kraju, nieruchome i często już podniszczone figury nie robią zbytniego wrażenia), ale o opisy.
Pomijając już literówki, zdania są często pisane fatalnym stylem, być może przepisane z translatora, wyrwane z kontekstu nie pasują do reszty, zawierają niezrozumiałe sformułowania i nikomu nie potrzebne informacje typu: "Cearadaktyl był jednym z wielu dużych pterozaktyloidalnych pterozaurów z wczesnokredowej formacji Santana", albo takie nonsensy: "Dzięki bardzo długiej, ale stosunkowo sztywnej szyi, Tanystrof był często proponowany i jako gad wodny lub półwodny, co potwierdza teoria, że stworzenie jest najczęściej spotykane w pseudo kwasowych miejscach skamieniałości, w których rzadkie są pozostałości po gadzie ziemnym" (sic!!).
Naprawdę trudno nazwać tę ścieżkę "edukacyjną".

Reszta obiektu ma charakter lunaparkowy i generalnie rozczarowuje .
Samochody jaskiniowców to atrakcja tylko z nazwy. Oba praktycznie cały czas stały wolne, bo ich kierowanie i napędzanie nie sprawia żadnej frajdy. Autka są zdezelowane i trudne w prowadzeniu, nie działa pedałowanie wspólnie z pasażerem.
Ciuchcia dziecięca ma całkiem długi tor, ale trasa jest nudna, postawiono przy niej jedynie 2 czy 3 figury. Dziecko przejedzie się 2 razy i więcej nie chce.
Podobnie jest z mini-rollercoasterem - długi tor, ale trasa nudna, jedynie 2 przyspieszenia. Urządzenie dużo bardziej hałasuje niż dostarcza emocji. Niemniej jednak córce się podobało i pojeździła kilka razy. Trzeba tu przestrzegać limitu wagowego na wagonik, mimo 4 miejsc, w wagoniku może siedzieć tyko 1 osoba dorosła (małe dzieci muszą jechać z opiekunem).
Dużo dobrego można za to napisać o placu zabaw złożonym z kilku drewnianych domków stojących na wysokich palach ze zjeżdżalniami i tunelami łącznikowymi. Pod nimi jest piasek, a w jednym nawet basen kulkowy. Tutaj naprawdę się postarano.
Są jeszcze makiety Stonehenge i Sfinksa. Zajmują spora miejsca, ale to atrakcje do których się podchodzi robi zdjęcie i idzie dalej.
Również tor przeszkód po palach zajmuje dzieci na jakieś 5 minut.
W ofercie gastronomicznej jest restauracja i kawiarnia, ale nie korzystaliśmy z nich. Ceny lodów czy gofrów były najwyższe jakie widziałem na Pomorzu!
Na koniec przygotowano wyjście obowiązkowo prowadzące przez sklepik z chińszczyzną, aby dzieciaki jeszcze trochę naciągnęły rodziców...

W sumie jest to atrakcja na parę godzin, z rażąco przewartościowanymi biletami, tylko filmy i plac zabaw stoją na wysokim poziomie.


Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
lipiec 2022
Batyskaf
Piramida ze sfinksem
Tor przeszkód
Pojazdy jaskiniowców
Ciuchcia
Dinozaur długoszyjec
Plac zabaw
Sławutówko -  Park Ewolucji

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.