Ostatnio dodane wpisy dla tego regionu

1.
SANOK - Zamek
Ocena użytkowników
 
5.5 (1)
2.
JASŁO - Baseny odkryte
Ocena użytkowników
 
4.5 (1)
3.
ZAGÓRZ - Ruiny klasztoru
Ocena użytkowników
 
6.0 (1)
4.
RÓWNIA - Drewniana cerkiew
Ocena użytkowników
 
6.0 (1)
6.
UHERCE MINERALNE - Wodospad na Olszance
Ocena użytkowników
 
4.5 (1)

Relacja z...

 
ZAGÓRZ - Ruiny klasztoru
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 kwietnia 2017

Kamienne ruiny przypominają trochę zamek, również położenie na górce otoczonej wijącą się dokoła rzeką Osławą wskazuje że mamy do czynienia z budowlą o cechach obronnych. Kościół, choć bez sklepień, zachował się całkiem nieźle. Mury są wysokie, ale mimo remontów wciąż wiszą ostrzeżenia że wstęp jest wzbroniony. Nie ma jednak żadnych ogrodzeń, więc na własną odpowiedzialność można zobaczyć wnętrze z resztkami malowideł ściennych, łuków czy wejść do piwnic.
Odremontowana wieża pozwala spojrzeć na okolicę ze sporej wysokości i prawie z każdej strony widzimy Osławę, a z charakterystycznych budowli cerkiew w Wielopolu. Gdzieś za nim trzeba wypatrywać skoczni narciarskich, ale o tym dowiedziałem się później.
Taras w wieży jest zrobiony porządnie - posiada zdjęcia z opisem, przedstawiające widok z danej strony, co pozwala zidentyfikować góry w oddali, ale grube mury na szczycie ograniczają nieco widoczność.
Na dole utworzono jeszcze ładny ogródek z alejkami, więc ogólnie miejsce zmieniło się w ostatnich latach znacznie. Wciąż są to jednak malownicze ruiny w pięknym krajobrazie. Nic dziwnego, że podczas naszych odwiedzin na obszernym terenie klasztornym rozłożeni byli artyści ze sztalugami i szkicownikami.
Takiej atrakcji w Bieszczadach nie można pominąć.

Punktem orientacyjnym początku trasy do klasztoru jest murowana cerkiew w Zagórzu. Przy niej znajduje się darmowy parking. Spacer na górę uprzyjemnia oglądanie ciekawej, drewnianej drogi krzyżowej.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
wrzesień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad

Komentarze i opinie


Uwaga! Dodajesz komentarz tylko do powyższej relacji. Jeśli chcesz wypowiedzieć się na temat opisywanego tu miejsca i mieć możliwość jego oceny, dodaj własną relację.