Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.0
Krzyż leży z dala od zabudowań, na obecnych peryferiach Ropczyc. Konstrukcja robi wrażenie wielkością, już sama brama jest potężna i również stanowi taras widokowy.
Po obiekcie oprowadzał ksiądz, który go zbudował. Całość jest pełna symboliki, właściwie każdy element coś oznacza, do czegoś nawiązuje, zwykle Biblii i życia Chrystusa. Wszędzie są jakieś napisy, rysunki, cytaty. Trochę to przytłacza, ale dobrze że przewodnik wszystko wyjaśnia.
Po przekroczeniu bramy znajdujemy się w miejscu do naładowania "akumulatorów" z białą skałą - siadając na ławeczce w odpowiednim miejscu patrzymy na krzyż stojący jakby na tej skale. Księdzu nieobca jest nowoczesna technologia, bo i ona występuje tu jako symbole, m.in. urządzenia UPS, filtry DPF.
Pod krzyżem stoi symboliczna pamiątka chrztu w formie źródełka w kamieniach, ale woda nie płynęła - szkoda że urządzenie nie działało.
Na krzyż wjeżdża się windą, najmniejszą jaką widziałem. Wystrój wnętrza na górze, czyli tarasie widokowym, kiczowaty, stare brzydkie zegary, w które wpleciono stacje drogi krzyżowej oraz dziwne sztuczne kwiaty w doniczkach. Za to widok fajny, całkiem rozległy. Panorama obejmuje pofałdowany krajobraz okolic Ropczyc z wyższymi górami na horyzoncie, ale Tatry to nie były. Jest fragment autostrady i zabudowa miasteczka. Niestety taras widokowy nie jest otwarty, lecz oszklony, więc nie poczujemy wiatru we włosach.

Ogólnie widać w tym miejscu wiele inwencji, twórca tryska pomysłami i na pewno krzyż w takiej formie jest oryginalnym sposobem upamiętnienia nowego milenium, a przy okazji niewielkie Ropczyce zyskały atrakcję turystyczną.
Natomiast drażniąca jest kwestia opłat. Niby za wstęp płaci się co łaska, ale ponoć ksiądz liczy na 20 zł, nie wiadomo czy od rodziny, czy tylko dorosłych czy każdej osoby (gruba przesada!). Powinien być jasno przedstawiony cennik, aby nie było żadnych niedomówień...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
czerwiec 2021
ROPCZYCE - Krzyż III Tysiąclecia z platformą widokową
Brama
Ławeczka do naładowania akumulatorów
Złudzenie krzyża na skale
Alejka pod krzyżem
Wystrój wnętrza krzyża
Na platformie widokowej
Widok z góry

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.