Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.5
Muzeum z punktem widokowym - bardzo lubię takie atrakcje. Przemyska placówka mieści się w wieży w samym centrum miasta. Przed wejściem wielka fajka - świetny pomysł, który zachęca do zwiedzania. Do przejścia mamy 8 pięter, na każdym jest coś do oglądania. Najpierw fajki, potem dzwony i ponownie fajki.
Tematykę potraktowano szeroko, dlatego przy fajkach są też fajki wodne, a przy dzwonach wieżowych również dzwony okrętowe. Najładniejsze eksponaty to oczywiście fajki ozdobne, zwłaszcza myśliwskie. Są rzeźbione w drewnie, albo porcelanowe ze scenkami przyrodniczymi. Niektóre, jak fajki z rzeźbionymi głowami ludzi, to prawdziwe dzieła sztuki.
Jest pokazany warsztat fajkarza, jak i omówione palenie fajek w Twierdzy Przemyśl, która to czynność była stałą i istotną w codziennym życiu żołnierza. Z tablic można dowiedzieć się dlaczego.
Z bardziej egzotycznych eksponatów, poza fajkami wodnymi z Egiptu czy Turcji, mamy też fajki do opium z Chin.
Dzwony głównie wiszą po środku wieży, a na ścianach przedstawione są zagadnienia z nimi związane. Dowiadujemy się np. jakie są etapy powstawania dzwonu, albo co to jest "dzwon fałszywy".
Pośród eksponatów są poszczególne części dzwonów w jak rdzeń czy serce. Kilka ciekawszych tablic traktuje o dzwonach okrętowych, jest nawet dzwon z zasłużonego w działaniach wojennych kontrtorpedowca ORP Burza. Nie mogę jednak poweidzieć aby muzeum potrafiło zainteresować tym tematem. Dzieci przechodziły przez piętra bez większego entuzjazmu. Mnie osobiście wystawa fajek bardzo się podobała, zdecydowanie bardziej niż dzwonów.
Niestety, mankamentem placówki jest kompletny brak interaktywności i multimediów. Dzwony powinno być słyszalne, aby np. poznać różnice w brzmieniu, a dzieci powinny mieć możliwość podzwonienia chociaż w paru miejscach.
Ukoronowaniem ekspozycji jest taras widokowy na szczycie wieży i tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Widok na miasto jest po prostu wspaniały. Na górze jest dużo przestrzeni, a widok otwarty na wszystkie strony. Fototablica przy barierce objaśnia szczegóły panoramy przemyskiej starówki.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 i 13 lat
Data pobytu
wrzesień 2021
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
Wielka faja przed muzeum
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
PRZEMYŚL - Muzeum Dzwonów i Fajek
Ekspozycja fajek
Fajki z ludzkimi głowami
Tatas widokowy
Widok na starówkę Przemyśla
Widok z wieży

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.