Skomentuj relację

Zdjęcie
Małopolskie foetusfoetus 4228
Ocena atrakcji
 
6.0
Choć stan zachowania "bratnich" zamków w Niedzicy i Czorsztynie jest znacznie odmienny, to oba stanowią podobną atrakcję dla turystów. Czorsztyn jest tak samo malowniczo położony nad jeziorem i choć nie posiada  baszt i nie jest tak rozległy, to zachwycają wysokie kamienne  mury wkomponowane w skały. Nie ma tu przewodnika. Do samodzielnego oglądania są dawne pomieszczenia bez wyposażenia, jedne sklepione, inne nie. Każde  posiada krótki opis przybity do muru. W najlepiej zachowanych komnatach urządzono 2 proste wystawy oparte na tablicach informacyjno-zdjęciowych. Jedna z nich poświęcona jest dziejom zamku, a druga przedstawia Pieniny na starych widokówkach. Ta  jest szczególnie interesująca, bo można zobaczyć piękne i  i unikatowe widoki pienińskie sprzed ponad 100 lat. Poza tym w zamku jest niewielkie lapidarium  różnymi zamkowymi detalami architektonicznymi oraz sklepik z pamiątkami.
Najwyższa zachowana kondygnacja ruin to właściwie wielki taras widokowy. Widoki są wspaniałe, głównie na zalew, ale nie tylko. W zasadzie w którą stronę by nie spojrzeć, widać efektowny krajobraz. Tak więc spacer po ruinach sprawia wiele przyjemności, a para małych dzieciaków nieźle się tu bawiła biegając i usiłując wspinać na skałę.
Dostęp do zabytku jest możliwy z wody (można przypłynąć  stateczkiem spod zamku w Niedzicy)  jak i  z parkingu oddalonego o ok. pół kilometra wygodnej drogi po terenie chronionego rezerwatu (można spokojnie jechać wózkiem). Parking jest darmowy jeśli okażemy bilet z zamku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Zdjęcie
Widoczek z zamku
Wejście do zamku
Widok na zamek i jezioro
Jezioro Czorsztyńskie
Mały dziedziniec

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.