Skomentuj relację

Ocena atrakcji 
 
6.0
To jeden z najsłynniejszych polskich kościołów, więc warto podjechać do Dębna przybywając w Pieniny.  Otoczony przez starodrzew, z pasącymi się przed nim owcami wygląda bardzo urokliwie. Świątynię trzeba jednak koniecznie zwiedzić w środku. Zobaczyć pokrywające niemal każdą deskę malowidła, a także inne unikalne zabytkowe przedmioty oraz poczuć niesamowity zapach starego drewna. My nie musieliśmy się zdawać na łaskę humorzastego (podobno) kościelnego, który oprowadza grupy i przyjechaliśmy po prostu na niedzielną mszę. Była to pierwsza niedziela miesiąca, więc mieliśmy dodatkowo okazję zobaczyć uroczystą  procesję z Najświętszym Sakramentem, sztandarami, świętymi obrazami. Uczestnicy ubrani są w stroje ludowe (góralskie), więc nabożeństwo w takim otoczeniu to bardzo ciekawe przeżycie.  Budujące jest, że stara tradycja nie zamiera w dzisiejszych czasach i jest kultywowana nawet przez młode pokolenie, na przekór różnym KOD-om i innym "nowoczesnym", wyznającym hasło "polskość to nienormalność".
Przyjeżdżając na mszę dobrze jest zaznajomić się najpierw z opisem wyposażenia, aby mieć świadomość na co się patrzy i nie pominąć jakiegoś ważnego elementu jak sztandar spod Wiednia, bo w środku oczywiście nie ma podpisów. My nie całkiem się przygotowaliśmy i nie widzieliśmy XV-wiecznych  cymbałków z odwrotną budową.

Jak przystało na zabytek o renomie światowej, drogowskazy rozsiane są po całej okolicy, więc dojazd jest bardzo łatwy. Najprościej zatrzymać się na dużym płatnym parkingu. Jest tam bar i  stoiska z oscypkami, pamiątkami  i wydawnictwami. Kościół jest jednak trochę oddalony od głównej drogi i można zaparkować bezpłatnie znacznie bliżej, trzeba tylko odbić w boczną drogę do centrum wsi (na zachód od parkingu). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
lipiec 2014
Procesja
Kościół z owieczkami
Front świątyni
Widok z boku
Procesja

Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.