Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
5.0
Nie można tego miejsca w ogóle porównywać ze słynnym przełomem Dunajca, ale w przeciwieństwie do niego jest to atrakcja darmowa, w pełni dostępna dla turystów i posiadające swoje osobliwości. Znajduje się przy drodze z Białki Tatrzańskiej do  Nowej Białej. Po prawej stronie widać charakterystyczną skałę Obłazową i parking z tablicą informacyjną. Ścieżka wiedzie za skałę i ma długość ok. 400 m. Jesienią początkowy odcinek był mocno zabłocony, dalej  jest nierówno i miejscami  wąsko,  z wózkiem będzie więc ciężko, ale myślę, że istnieje kilka alternatywnych dróg dojścia do Białki. 
Malownicza formacja skalna jest pierwszą atrakcją widokową, ale stanowi też gratkę dla miłośników wspinaczki, spotkaliśmy ich kilku po drodze. Skała kryje też wzbudzającą sensację jaskinię z ważnymi odkryciami archeologicznymi, niestety na razie wejście jest zabronione, widać w niej tylko worki piasku i drewniane rusztowania. Oby po zakończeniu wykopalisk została udostępniona dla turystów, rezerwat znacznie wtedy zyska na atrakcyjności. 
Za jaskinią widzimy jeszcze kilka wnęk skalnych - które wyglądają jak płytkie groty, można do nich swobodnie  wchodzić. Po chwili docieramy do przełomu - to miejsce gdzie  rzeka  rozdzieliła pasmo skałek. Jest tu bardzo ładnie, można podziwiać krajobraz z dołu lub po wejściu na skałę z góry.
Koryto Białki wygląda dość niezwykle, ponieważ wypełnione jest okrągłymi,  białymi kamieniami. Nurt nie płynie na całej szerokości, więc w lecie jest sporo miejsca aby rozłożyć się na tych kamieniach. My jesienią pobyliśmy tu krótko, syn pobawił się trochę nad wodą, połaziliśmy po pagórkach skalnych i wróciliśmy. Na parkingu  zapadł już zmierzch i pojawiła się delikatna mgiełka. Za dnia przeciętnie wyglądająca okolica nabrała niesamowitego uroku...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
ciekawa okolica
ładne widoki
można się kąpać
krótkie dojście z parkingu
- Wady
woda bardzo zimna
przełom bardzo skromny
Wiek dziecka/i
4 lata
Data pobytu
listopad 2012
Zdjęcie
Zachód słońca nad Białką
NOWA BIAŁA - Przełom Białki
Wieczorne widoki z parkingu
Wieczorne widoki z parkingu
Skała Obłazowa - widok z drogi
Białka pod skałą Kramnicą

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.