Skomentuj relację

Ocena atrakcji
 
6.0
Odbudowany zamek z powiewająca na wietrze flagą dumnie prezentuje się z oddali. Prowadzi do niego droga z samego centrum miasteczka. Pod zabytkiem jest wielki parking, plac zabaw z siłownią i boiskiem do siatki oraz budka z lodami. Miejsce od razu robi pozytywne wrażenie.
Pewną niedogodnością jest umieszczenie punktu sprzedaży biletów w rynku, więc albo trzeba się wrócić pod górę albo najpierw lepiej stanąć w rynku, kupić bilety i dopiero zjechać na parking. Dojście stąd do zamku prowadzi wytyczoną alejką skrajem lasu.

To co zrobiono podczas prac rewitalizacyjnych jest imponujące.
Wieża bramna postawiona na nowo wygląda co prawda trochę zbyt "świeżo", ale dobrze się wkomponowała w wzgórze zamkowe. Można na niej zobaczyć drabinę oblężniczą, obok różne machiny i armatę, a w środku wielkie banery z widokiem zamku ze starych grafik. Ogólnie satysfakcjonujące zagospodarowanie.
Na dziedzińcu stoi ciekawe urządzenie do lania smoły na wrogów oraz kolejne repliki innych broni - wszystkie maszyny są częścią szlaku militarnego, który biegnie przez i dookoła wzgórza zamkowego (każdy z ponad 20 eksponatów jest opisany, warto je zobaczyć). Mamy tu też przedsmak widoku, który rozciąga się z zamkowej baszty oraz zejście do piwnic.
W piwnicach powinna pojawić się jakaś ekspozycja, bo wnętrza, choć klimatyczne, rażą pustką.
Wystawa jest, ale w baszcie, poświęcona historii zamku. Dużo zdjęć i rekonstrukcji, z makietą, więc obrazowo przedstawiono zmiany jakie zachodziły na zamku, niestety brak multimediów.
Patrząc na okienka w baszcie, możemy się przekonać jak grube są jej mury. Otwarty punkt widokowy na szczycie jest trochę nietypowy, powstał na platformie zawieszonej w jej środku, pewnie by nie obciążać starych murów.
Widok super, choć nie tak atrakcyjny jak w sąsiednich warowniach Tropsztyn i Melsztyn, położonych bliżej Dunajca.
Zamek posiada jeszcze drugą trasę dojścia, z dołu, bliżej głównej drogi krajowej. Gdy tam zejdziemy, zobaczymy zabytki z okresu 2. wojny światowej, działka, karabiny oraz niespodziewanie betonowy schron

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
czerwiec 2022
Zamek w Czchowie
Plac zabaw  pod wzgórzem zamkowym
Plac zabaw
Widok spod wieży bramnej
Zrekonstruowana wieża bramna
Zabytki militarne w dole zamku
Piwnice
Dziedziniec
Widok z wieży
Schron niemiecki

Komentarze

Dodaj komentarz
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać komentarz nie trzeba się rejestrować, wystarczy podać nick/pseudonim i prawidłowy e-mail (pozostanie ukryty i bezpieczny). Ocena atrakcji jest możliwa tylko przy dodawaniu relacji.